Д имитър Кънчев (1862-1933), родом от Шумен, е печатар и хотелиер.
След завършване на II клас в родния си град става писар при Областния съвет. По-късно създава собствена печатница "Гутенберг”, занимава се и с хотелиерство.
На 30 март 1928 г. завещава на БЧК сградата на хотел "Гутенберг” в Шумен с два магазина под нея. Имотът е със застроена площ 172 кв.м и дворно място, което по оценка на общината е на стойност 158 хил.лв.
Волята на дарителя е имотът да бъде ползван за вечни времена от БЧК-клон Шумен, като Дом на бедната майка родилка и детето. Домът да носи името на неговата майка Стоянка Кънчева, която въпреки бедността си е успяла да го отгледа и възпита с чест.
Идеята е в дома да се осигури лекарска помощ за бедни бременни и родилки, за да се запази тяхното здраве и здравето на техните рожби. Наред с това да се полагат грижи за закрила на децата чрез съвещателни станции, детска градина и безплатна трапезария.
Дарителят предвижда приходите от двата магазина към сградата да послужат за създаването на фонд, който да поддържа Дома на майката, както и за разширяването му чрез надстройка, докато броят на стаите достигне 20-30.
След като се извърши разширение и подобрения по сградата, средствата от фонда да служат за изхранване на бедни ученици, родени в дома, в безплатната трапезария или да им се набавят учебни пособия. Излишните, неупотребени суми да се раздават в края на учебната година за обувки и дрехи на бедни деца, родени в дома, отличени за добър успех, благонравие и набожност.
След смъртта на дарителя управлението на дома се възлага на неговата съпруга Мария Кънчева, която също продължава благотворителната дейност в полза на БЧК.
През 1936 г., в памет на съпруга си, Мария Кънчева дарява 1200 лв. на БЧК, като разделя сумата между Централното управление и местния клон на организацията.
Първоначално в Дома на бедната майка родилка и детето се настанява здравно-съвещателна станция и приют с детска градина, едва през 1945 г. в сградата се открива родилен дом.
Днес сградата се използва от Областния съвет на БЧК за административни нужди.
Дарителската дейност на Димитър Кънчев е представена в енциклопедията на дарителството "Дарителските фондове и фондации в България 1878 - 1951 г."
Тази рубрика във Vesti.bg се осъществява по идея и със съдействието на Българския дарителски форум (БДФ), издател на енциклопедията.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!