Д-р Христо Момчилов (1873 - 1928) е лекар, роден в Елена.
Завършва медицина в Париж. Работи като околийски лекар в Бяла и Трявна и в Клементинската болница в София в продължение на 10 години (1909 - 1911).
Специализира хирургия и очни болести в Париж. След Първата световна война е лекар в родния си град. Убит е при опит за обир в собствения му дом.
На 20 август 1928 г. в предсмъртния си час д-р Момчилов завещава цялото си състояние, възлизащо на около 4 млн. лв. на хора и институции за културни и благотворителни цели.
На негово име са основани два дарителски фонда. Първият - с капитал 100 хил. лв., се управлява от УС на БАН. Съгласно волята на дарителя с лихвите от фонда се награждават отличилите се в професията си околийски лекари. До 1941 г. са били наградени над 30 достойни медици от цяла България.
Д-р Момчилов завещава 100 хил. лв. и на гимназията в Елена за образуване на фонд, чрез който да се награждават отлични ученици.
Оставя 300 хил. лв. на Община Елена за електрификация, 200 хил. - за построяването на градска баня, 200 хил. лв. за издръжка на детска здравна колония и за построяването на почивен дом за деца, 25 хил. лв. на църковните настоятелства на двете църкви в Елена.
Дарителят завещава и 300 хил. лв. на еленското читалища "Напредък" за сценично обзавеждане на театралния салон и за просветни нужди.
Оставя и своята къща в Елена на местното туристическо дружество, а на болницата в града - рентгеновия си апарат и хирургическите си инструменти. На Медицинския факултет на СУ д-р Момчилов завещава цялата си библиотека.
Дейността на д-р Христо Момчилов е представена в енциклопедията на дарителството "Дарителските фондове и фондации в България 1878 - 1951 г."
Тази рубрика във Vesti.bg се осъществява по идея и със съдействието на Българския дарителски форум (БДФ), издател на енциклопедията.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!