Проф. Боряна Христова: Библиотеката е мястото, където можеш да изживееш няколко живота
Източник: netinfo
5

Националната библиотека не е просто работно място, където човек да изчака спокойно старините си, а кауза за която си струва да се бориш, каза проф. Боряна Христова в интервю за Vesti.bg.

"Библиотеката е мястото, където човек може да изживее няколко живота. Затова приканвам младите хора да не я отбягват, а да я посещават по-често и да се заровят в нейните фондове", каза проф. Христова, която от 14 години ръководи Националната библиотека "Кирил и Методий". Тя е и преподавател в Катедрата по библиотечно-информационни науки и културна политика към СУ "Св. Климент Охридски".

В интервюто тя разказва още за ролята на дарителството в Националната библиотека, за любимите си автори, за личната си библиотека, събрала над 16 хил. тома, и за любимото си хоби - футболът:

- Проф. Христова, каква е ролята на дарителството за Националната библиотека "Кирил и Методий", бюджетът на библиотеката не е толкова голям, в същото време имате много успешни проекти, вкл. за дигитализация?

- Дарителството заема значимо място в историята на Националната библиотека, а сега в това динамично и напрегнато време ние приемаме тези благородни жестове - даренията на книги, техника, ръкописи, като изключителна отговорност на отделни хора и организации към националната памет.

Ние в Националната библиотека се радваме на всички - всеки дар е добре дошъл. Иска ми се да отбележа значимото частно дарение от проф. Чарлз Грибъл, почетен професор във Факултета по славянски и източноевропейски езици и литератури, Университет Охайо, САЩ, което съдържа ценни справочни издания : Greek-English Lexicon, Dictionary English and Sanskrit, Sanskrit-English Dictionary, монографии от серията Cambridge Textbooks in Linguistics и пълни годишнини от списание Slavic and East European Journal и др.

Много често наши читатели даряват ценни ръкописи и старопечатни издания от личните си сбирки. Искам да им изкажа своята огромна благодарност още веднъж и да подтикна онези, които имат някакви колебания - да ни даряват ценни и редки и издания, аз им обещавам, че ние ще ги запазим за поколенията, Националната библиотека е най-подходящото място.

Националната библиотека изключително успешно приключи няколко проекта в областта на дигитализацията на книжовното наследство. Общият брой досега на дигитализирани заглавия е над 3000, а в обем това надвишава над 280 000 файла.

Като част от основните функции на Националната библиотека за съхранение и достъп до уникалните книжовни паметници с национално значение основно дигитализираме документи от своите специализирани колекции - славянски ръкописи, ориенталски ръкописи, гръцки арменски и др., старопечатни книги - български, славянски кирилски, чуждоезикови, редки и ценни документи, ориенталски старопечатни книги и др.

Изключително ценни са документите от Български исторически архив на Националната библиотека - личните архиви на Васил Левски, Христо Ботев, Георги С. Раковски, Гео Милев, Петър Дънов, дигитализираме също и стари български периодични издания.

Огромният брой посещения в сайта на Националната бибилотека и конкретно в Дигиталната бибилотека са доказателство за изключителния интерес към тази нова дейност, която ние отговорно развиваме. Част от дигитализираните ни документи са достъпни и чрез EUROPEANA.

Наскоро дарителска инициатива подеха от REALUX, нарекоха я "Да дарим светлина на Библиотеката. Повече светлина, повече читатели". На рождения ден на библиотеката, който беше преди дни, подариха енергоспестяващи осветителни тела, като желанието им е инициативата да се превърне в традиция и да положи началото на още дарителски програми за библиотеките и четенето.

- Преди две години Националната библиотека "Св. Св. Кирил и Методий" обяви инициативата "Осинови книга", как се разви тя?

- Осиновените книги (ръкописи, старопечатни и модерни издания), т.е. тези, за които вече са събрани необходимите средства, са общо осем. От осиновените книги са изцяло реставрирани три и почти е завършена реставрацията на четвърта. Изработени са кутии за архивно съхранение на фрагменти от ръкописи.

Набират се средства за още една старопечатна книга, един ръкопис и за вестници от времето на Възраждането ("Шутош", "Тъпан" и "Дунав"). През 2013 г. списъкът с книги за осиновяване ще бъде попълнен с нови "кандидати".

За 2011-2012 г. благодарение на благотворителната кампания на Райфайзенбанк "Избери, за да помогнеш", в която Библиотеката беше избрана като един от бенефициентите, събраните средства надхвърлиха 10 000 лв.

Дарителите са основно ученици от столични и извънстолични училища, заедно с едно дарение от СУ "Св. Климент Охридски", три от даренията са направени в памет на покойни роднини, светът на бизнеса е представен от служителите на Райфайзенбанк и един бизнесмен, двама дарители са от чужбина, останалите дарители са свързани по един или друг начин с Библиотеката.

Всички данни за програмата "Осинови книга", със списъците на книгите за осиновяване, осиновените книги и дарителите, се обновяват в съответния раздел на сайта на Библиотеката (т.е. те могат да бъдат взети оттам).

- Често "книжката и мишката" се противопоставят, вече се налага като стереотип, че младите хора не четат, вашето лично мнение - новите технологии изместват ли книгата или дават нови възможности за нея?

- Моето мнение, че те не се противопоставят, а работят в синхрон. Новите технологии се използват от по-младите хора. Четенето на електронни книги и четенето на книги в техния класически вид по-скоро върви към симбиоза. От съвременните български книги съвсем малко са в електронен формат, защото не са добре решени проблемите с авторското право, което засега дава превес на книгите в техния класически вид.

- Специалист сте по средновековни ръкописи, впечатлил Ви е XV век - имате книга за този период, има ли нещо, което сте извадила за себе си като поука от наученото за онова време?

- За мен петнадесетото столетие е една от най-интересните епохи в развитието на човечеството. Тогава са се родили, живяли и творили едни от най-големите личности в световното развитие - Леонардо да Винчи, Микеланджело, Ботичели и много други известни философи и откриватели. Те доказват, че може да има наука, литература, култура извън манастирските стени и тогава започва цялостното освобождаване на човешкия дух от всякакви окови.

В областта на развитието на книжнината това са едни от най-важните години. Тогава Гутенберг изобретява печатната машина и това изцяло променя съдбата на книгата и тя става по-достъпна и по-демократична.

Епохата, когато корабът сменя коня - времето на великите географски открития, когато хората проявяват мъжество, смелост и себеотрицание.

В български контекст петнадесетото столетие е характерно с творчеството на българския книжовник Владислав Граматик с едно от своите съчинения "Разказ за пренасяне мощите на Иван Рилски в Рилският манастир" ("Рилска повест").

- 14 г. ръководите Националната библиотека, а сте работила там и преди това, кои са най-важните неща, на които искате да научите, като преподавател, и да предадете като опит на вашите студенти?

- На своите студенти и на колегите от Националната библиотека се стремя да им внуша, че това не е просто работно място, където човек да изчака спокойно старините си, а кауза за която си струва да се бориш. Аз я приемам като начин на живот, зад който се крие цяла философска система.

Библиотеката е мястото, където човек може да изживее няколко живота. Затова приканвам младите хора да не я отбягват, а да я посещават по-често и да се заровят в нейните фондове.

- Прочетох, че имате библиотека с 16 хил. книги, а имате ли любими между тях? Коя е книгата, която четете в момента или която Ви е впечатлила напоследък?

- Не може да се каже, че имам любими книги, аз имам любими автори, от които мога да посоча Робърт Харис (смятам го за автор на ХХІ в.), както и Артуро Перес-Реверте, чиято книга "Обсадата" чета в момента.

Освен това харесвам книгите на Филипа Грегъри и Сюзън Кларк - имам целите им поредици. От тъй наречените "кримки" мога да посоча името на В.В. Левашов (изключителен автор), Нелсън Демил (току-що си купих неговата книга "Пантерата"), Майкъл Конъли, Донка Петрунова и Андрея Илиев.

Имам предпочитания към Мирела Иванова, Ани Илков и Кристин Димитрова от поетите, Евгения Иванова и Теодора Димова от прозаиците.

- Освен четенето сте фен и на футбола - кои мачове гледате - от българското първенство или други, и какво Ви привлече към този спорт?

- Да, освен четенето съм фен и на футбола. Гледам всички мачове на "Левски" и много страдам, че не се представят напоследък на ниво. Когато гледам европейски и български футбол все едно това не е една игра. Почитател съм на испанския футбол и на Националния отбор на Испания. Ще им изпращам всичката си положителна енергия, за да станат световни шампиони през 2014 г. в Бразилия.

Коментари 5
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

5 коментара
 
-Тате, защо жените не са ходили в казармата? - Сине, ти представяш ли си майка ти с калашник.  
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Вторият медицински хеликоптер ще бъде в България следващата седмица

Вторият медицински хеликоптер ще бъде в България следващата седмица

България Преди 2 часа

Това съобщи министърът на здравеопазването доц. д-р Силви Кирилов

Снимката е илюстративна

Спрей, прикриващ следите от наркотици - нов хит сред подрастващите

България Преди 3 часа

При поръчка, той пристига за по-малко от 24 часа

Колко ще струва почивка по родното Черноморие това лято

Колко ще струва почивка по родното Черноморие това лято

Пари Преди 4 часа

Очаква се поскъпване с 10-15% в сравнение с миналата година

Последна информация за състоянието на папа Франциск

Последна информация за състоянието на папа Франциск

Свят Преди 4 часа

Вчера той е претърпял „продължителна респираторна криза” и се е наложило кръвопреливане

Трима загинали и няколко ранени при руски въздушни удари в Украйна

Трима загинали и няколко ранени при руски въздушни удари в Украйна

Свят Преди 4 часа

Повредени са десет жилищни блока, 21 еднофамилни къщи и няколко промишлени сгради в град Костантиновка

Правосъдният министър: Нужно е ясно да покажем, че насилническото поведение не се толерира

Правосъдният министър: Нужно е ясно да покажем, че насилническото поведение не се толерира

България Преди 5 часа

Въпреки че след случая „Дебора“ бяха направени значителни изменения, които вече дават положителни резултати, не можем да спрем дотук, заяви Георги Георгиев

<p>Ранена полицайка с разказ за протеста на &quot;Възраждане&quot;</p>

Полицайка, ранена на протеста в събота: Паднах и ме беше страх да не ме стъпче тълпата

България Преди 5 часа

"Всички бяхме напръскани с боя, дрехите, станция, служебно оборудване", разказа ст. полицай Христина Кирилова

Аутопсията на Шири Бибас и децата ѝ не е показала следи от бомбардировка

Аутопсията на Шири Бибас и децата ѝ не е показала следи от бомбардировка

Свят Преди 6 часа

Нетаняху заяви, че става дума за "ужасяващи убийства, извършени от чудовища"

Зеленски дава голяма пресконференция преди годишнината от руското нахлуване

Зеленски дава голяма пресконференция преди годишнината от руското нахлуване

Свят Преди 6 часа

Брифингът ще се проведе броени дни след като Тръмп го нарече "диктатор"

,

Правят ли противозачатъчните хапчета жените по-тревожни?

Любопитно Преди 6 часа

Все повече жени спират хормоналната контрацепция заради психични странични ефекти

Германия гласува за парламент

Германия гласува за парламент

Свят Преди 6 часа

За депутатски места се борят общо 29 партии

"Нас ни избиват, а деца не се раждат" - Украйна се топи

"Нас ни избиват, а деца не се раждат" - Украйна се топи

Свят Преди 6 часа

Украйна е страната с най-ниска раждаемост и най-висока смъртност в света

<p>Рязко поскъпване на храните през 2025 г. заради климата</p>

Рязко поскъпване на храните през 2025 г.: Климатичните промени удрят глобалните доставки

Свят Преди 6 часа

Какаото и кафето поскъпнаха повече от два пъти за изминалата година

Microsoft Magma е AI, който може да управлява роботи

Microsoft Magma е AI, който може да управлява роботи

Технологии Преди 7 часа

Технологията взаимодейства както с дигиталния, така и с физическия свят

Хиляди излязоха на шествие в подкрепа на Украйна в Лондон (СНИМКИ)

Хиляди излязоха на шествие в подкрепа на Украйна в Лондон (СНИМКИ)

Свят Преди 14 часа

Русия нахлу в Украйна на 24 февруари 2022 г