С близо 32% са се увеличили дарените средства през 2012 г. в сравнение с предходната година.
Това съобщи днес в Националния пресклуб на БТА Красимира Величкова, изпълнителен директор на Българския дарителски форум.
По повод Европейския ден на фондациите и дарителите тя представи анализ на форума за даренията в страната ни през изминалата година.
Общо дарените средства за 2012 г. възлизат на 137,5 млн. лв., което представлява 0,1% от Брутния вътрешен продукт на страната.
Най-големите дарители остават компаниите с дарения на стойност близо 67 млн. лв.,
което прави 48% от всички дарения за 2012 г. Бизнесът у нас подпомага най-много социалната сфера, следвана от образованието, науката и екологията, каза Величкова.
Една от областите, най-малко подкрепена от компаниите, остава "Човешки права и развитие на гражданското общество".
Фондациите са на второ място след компаниите по стойност на дарените средства
За 2012 г. те са инвестирали 65,1 млн. лв. в проекти, стипендии и като индивидуална подкрепа. По думите на Величкова фондациите са дарявали най-много средства за образование и наука, за човешки права и развитие на гражданското общество и за култура и изкуство.
Физическите лица у нас са дарили малко под 5 млн. лв. през 2012 г.,
което обаче е с 13% повече в сравнение с 2011 г., посочи Величкова. Анализът на Българския дарителски форум обяснява увеличението на даренията, направени от физически лица у нас с повишаване на изпратените дарителски смс-и за хуманитарните кампании за пострадалите от наводненията в с. Бисер и при земетресенията в Перник.
Величкова обърна внимание на това, че все още у нас физическите лица правят значително по-малко дарения от компаниите. Като пример тя посочи факта, че в САЩ около 70% от средствата за благотворителност са дарени от физически лица. През последните години се забелязва тенденция към увеличение на дарителството за общините, отбеляза Величкова.
Според проучване, в което са участвали 146 общини, през 2012 г. в тяхна полза са били направени общо 8626 дарения от физически лица, еднолични търговци и компании на стойност 14,4 млн. лв.
Основният извод от анализа за даренията към общините е, че те рядко публикуват публични отчети за получените дарения и за ефекта от тях, каза Величкова и открои Столичната община като изключение, заради подробния публичен регистър, който поддържа.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!