Зърнопроизводители от цялата страна протестират днес заради неизпълнени ангажименти на правителството към техния бранш.
Те искат и оставката на министърът на земеделието Мирослав Найденов.
Протестите са организирани от националната асоциация в сектора в 20 областни града.
Действията ще бъдат "ескалиращи" до следващо решение на Управителния съвет на Националната асоциация на зърнопроизводителите (НАЗ), съобщиха организаторите.
Подписаният на 8 юни 2010 г. меморандум с правителството не се спазва, смятат зърнопроизводителите.
Договореното от 1 януари 2011 г. намаление на акциза на горивата, ползвани за земеделски нужди, също не е изпълнено. Не е облекчено и данъчното облагане на земеделските производители - физически лица, казват от асоциацията.
Закъснението на изплащането на субсидиите по Схемата за единно плащане на площ заради технически проблеми във фонд "Земеделие" доведе до допълнително напрежение в сектора.
Искаме оставката на министър Мирослав Найденов, защото той говори само в бъдеще време, много обещава, а насреща - нищо, каза Васил Петров, зам.-председател на асоциацията на зърнопроизводителите пред БНР.
Имахме срещи с него и с министъра на финансите Симеон Дянков и само чуваме "ще", добави Петров.
Зърнопроизводителите отказаха да се срещнат с министъра на земеделието
и храните Мирослав Найденов и с министъра на финансите Симеон Дянков. Срещата трябваше да се състои в 12 ч., министрите ги чакаха, но зърнопроизводителите не дойдоха. Финансовият министър Дянков заяви, че и те имат въпроси към зърнопроизводителите.
Така, например, те чакат отговор на въпроса какво се случва, след като определени сектори са регистрирали свръхпечалба през тази година и също през тази година са получили милиони левове, а цената на хляба расте.
Според Дянков трябва да се помисли за въвеждането на регламент, който да подпомага разпределението на пари между всички сектори в земеделието. Найденов обясни, че през тази година са платени 300 млн. лева за национални доплащания.
"Ние искаме да седнем да разговаряме с тях и на базата на тези разговори да очертаем регламентите и за 2012 г.", каза Найденов. Двамата министри подчертаха, че зърнопроизводството е приоритетен сектор в земеделието, но трябва да се помисли и за другите сектори.
Последните месеци цените на пшеницата падат в световен мащаб, а цената на хляба у нас расте, каза финансовия министър. Според него при тези условия в една пазарна икономика, трябваше вече да е видимо и падане на цената на хляба.
По думите на Дянков спадът е с близо 100 лв. на тон за пшеницата.
Така той посочи, че подпомагането в земеделието трябва да е справедливо – не само за зърнопроизводството, но и за животновъдите, за производители на зеленчуци, рози и т.н., заяви още Симеон Дянков.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!