М инистърът на околната среда и водите Искра Михайлова каза пред журналисти, че се върви към актуализация на концесионния договор с "Юлен" за ски зона Банско.
Екоминистърът коментира темата на пресконференция по случай 30 години от вписването на Национален парк "Пирин" в списъка на обектите към Конвенцията на ЮНЕСКО за опазване на световното културно и природно наследство.
През пролетта в МОСВ бяха създадени няколко работни групи във връзка с възникналия казус със ски зона Банско в Пирин. Проблемите започнаха с официално заявеното намерение на община Банско - акционер в "Юлен", за промяна в Плана за управление на Национален парк "Пирин", предвиждаща и изграждане на нови ски съоръжения.
Същевременно Сметната палата публикува през април свой одитен доклад, с който констатира, че държавата не е контролирала ефективно концесията и в МОСВ не са създадени условия за адекватен контрол по изпълнението на концесионния договор.
Това предизвика острата реакция на природозащитници, които инициираха множество прояви в защита на природния парк, както и на местните жители, които се обявиха за икономическо развитие на района.
В резултат в МОСВ бяха създадени експертни работни групи, които завършиха работата си с доклади. На тяхна основа министър Михайлова е представила свой доклад пред Министерския съвет (МС).
На оперативно заседание получих подкрепата на МС за това, че трябва да се включи експертизата на повече институции, освен МОСВ, информира Михайлова.
В момента са получени становища от Министерство на регионалното развитие по отношение на държавната собственост, от две дирекции на МС, които се занимават с концесиите и инвестиционните програми, както и становища от няколко други министерства, сред които на спорта и здравеопазването, които биха могли да имат собственост на територията на буферната зона - Банско и Добринище.
По думите на Михайлова все още се очаква официалното становище на Министерство на инвестиционното проектиране (МИП). В него трябва ясно да се посочи има ли съвпадение между Териториалния устройствен план (ТУП), по който е сключен концесионния договор и електронното заснемане на териториите, извършено през 2010 г.
Не съм получила официалното им становище, но доколкото знам в момента МИП се опитва заедно с община Банско да констатира точните параметри на ТУП. След получаване и на това становище, ще имаме обобщено мнение и предложение, което върви в посока актуализация на концесионния договор, каза Искра Михайлова.
Очаква се до края на годината да бъде сключен договор с изпълнител за изработване на новия План за управление на Националния парк "Пирин"
По думите на Михайлова има решение на Комисията за защита на конкуренцията, според което комисията за избор на изпълнител за изработване на плана, трябва да продължи работата си. Това означава, че имаме всички шансове до края на годината да сключим договор с изпълнител по отношение на новия план, каза Михайлова.
Министърът изрази мнение, че най-доброто решение за развитие на парка "Пирин" и на буферните му зони като обект на ЮНЕСКО - скизоните над Банско и Добринище, е да има нов План за управление.
Процедурата за изработването на документа е включена в проект, изпълняван от Дирекцията на националния парк и финансиран от действащата оперативна програма "Околна среда".
Планът за управление е с десетгодишен срок и изтича през 2014-а. Според законодателството той ще действа и след този срок, до изработването на нов.
Според Искра Михайлова новият План за управление ще даде възможност да се организират обществени обсъждания, да се чуят намеренията и интересите на всички, които имат отношение към района. Той ще отразява сегашната ситуация, състоянието на парка и възможностите за развитието му, добави тя.
На въпрос за инвестиционните намерения в парка Искра Михайлова отговори, че такива намерения могат да се осъществят на територията на буферните му зони като обект на ЮНЕСКО. Всичко останало може да бъде обект на дискусии, когато се подготвя Планът за управление, но без да се нарушават законовите норми, според които това е национален парк, както и изискванията, поставени от Конвенцията за природното и културно наследство на ЮНЕСКО, които са много ясни и категорични, посочи министърът.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!