И ма конкретно предложение от двете водещи китайски държавни строителни фирми за изграждането на автомагистрала "Черно море". Това стана ясно от думите на президента Росен Плевнелиев по време на среща с български и китайски журналисти в Пекин.
Българският държавен глава е на четиридневна държавна визита. Той е първият държавен лидер на посещение в Китай през 2014 г. Визитата му съвпада с 65-годишнината от установяването на дипломатически отношения между двете страни, отбелязва Синхуа.
Плевнелиев очаква предложеният меморандум да бъде разгледан от българските институции. Изграждането на АМ "Черно море" е един от предложените от страната ни проекти за финансиране в рамките на инициативата на Китай за сътрудничество със страните от Централна и Източна Европа, който предвижда кредитна линия от 10 млрд. щ.д.
"Високо ценим желанието на Китай да подкрепи модернизацията и развитието на страните от региона. Това сътрудничество е част от цялостното сътрудничество между Китай и Европа, но и силен инструмент за стимулиране на двустранните отношения между България и КНР", коментира държавният глава.
"Искаме да бъдем врата за китайски инвестиции и производства в ЕС, но същевременно да бъдем активен член на съюза, с принос за добрите отношения ЕС-Китай", допълни той.
В тази връзка президентът подчерта още, че страната ни приветства началото на преговорите за инвестиционно споразумение между Европейския съюз и Китайската народна република.
"Максимално бързо ще подпишем споразумение
за стандартите за износ на мляко и млечни продукти. В следващите месеци ще бъде подготвено и споразумение за разширяване на обмена на земеделски продукти и храни, като определим стандарти, приемливи и за двете страни, включително за месо, но и за други селскостопански продукти", обяви президентът. "Китай споделя стратегическия български приоритет за развитие на земеделието и производството на храни и ще окуражи китайския бизнес за крупни инвестиции в земеделския сектор и за изграждането на фабрики за производството на храни, а не само за износ на сурова земеделска продукция", каза президентът в отговор на въпрос на агенция Синхуа.
Предстои през следващите месеци
България да бъде посетена от делегация на Китайската банка за развитие, както и на водещи инфраструктурни компании.
Очаква се на посещение у нас да пристигне и делегация на китайски високотехнологични фирми, сред които водещ китайски производител на компютри, които ще проведат преговори за предоставяне на карго-зона "Загора" край Стара Загора, която е в процес на подготовка. На територията на летището в града ще се търсят възможности за изграждането на логистични центрове.
Предстои да бъдат увеличени и квотите за обмен на студенти между България и Китай и за задълбочаване на сътрудничеството в образованието, обяви още президентът на срещата с журналисти.
По-късно през деня, на среща с Плевнелиев, китайският премиер Ли Къцян заяви, че икономиките на Китай и България взаимно се допълват и предлагат широки перспективи за сътрудничество. Ли посочи, че Китай разполага с модерни технологии и богат опит във високоскоростните влакове, автомагистралите, ядрената енергетика и ВЕЦ и
би желал да участва в изграждането на българската инфраструктура.
Китай подкрепя по-тясно двустранно сътрудничество в земеделието, науката и образованието и туризма и очаква България да създаде добри условия за китайските инвеститори и да облекчи визовите процедури за китайските туристи, добави китайският премиер.
Ли подчерта ангажираността на Китай за сътрудничество със страните от Централна и Западна Европа и призова за обхватно и балансирано развитие на китайско-европейските отношения.
Президентът Плевнелиев се срещна и с председателя на китайския парламент Чжан Дъдзян. Чжан направи преглед на добрата основа на сътрудничеството между парламентите на двете страни и призова за повече обмен на опит в законотворчеството и държавното управление и повече работа на двата парламента за насърчаване на двустранните отношения.
България и Китай ще работят за разширяване на търговския обмен и си поставят целта в следващите пет години да го удвоят.
Това пък стана ясно след по-ранна среща на Плевнелиев с председателя на КНР Си Дзинпин.
Сред конкретните проекти, обсъдени в разговорите на двамата, са били по линия на тристранно сътрудничество между България, Румъния и Китай да се работи за изграждане на мост и хидроцентрала на р. Дунав в района на Никопол-Турну Мъгуреле, изграждането на автомагистрала Черно море, тунелът под Шипка, възможностите за съвместна работа в мостове по р. Дунав, предоставянето на концесии на китайски компании на български пристанища на р. Дунав и на Черно море.
Президентът присъства на българо-китайски бизнес форум в Пекин, в който участваха над 300 представители на 150 китайски и 30 български фирми в информационните технологии, текстилната промишленост, производството и дистрибуция на храни и вина, транспорт, търговия, туризъм, производство на енергия от възобновяеми източници.
Плевнелиев посочи, че има растеж и позитивни тенденции в двустранното икономическо сътрудничество - стокообменът се е увеличил с четири пъти в последните 10 години, българският износ към азиатската страна се е удвоил през 2012 г. спрямо 2011 г.
Плевнелиев посочи, че в България се подготвят проекти за 21 нови индустриални и високотехнологични зони и заяви, че страната ни ще предостави на Китай възможността да изгради свои предприятия в тях. Смятаме, че най-стратегическите са зона Божурище и индустриална зона и карго летище в Стара Загора, тъй като те се намират на три европейски коридора, каза държавният глава.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!