Едва 3% от износа на България се състои от високотехнологични продукти.
Това е значително под средната стойност за ЕС, която възлиза на 16%, гласи докладът на Световна банка "Постигане на интелигентен растеж: как научните изследвания и иновациите да работят за България".
Информацията беше обявена на заключителна среща на Националната група за подкрепа, създадена в рамките на проекта "Сътрудничество в Югоизточна Европа за финансиране и иновации".
Проучванията показват, че
темпът на растеж на българските иновативни предприятия
надвишава един път и половина този на фирмите, които нямат нововъведения.
Иновативните фирми също така създават повече работни места - през последните години тези дружества са отбелязали годишен ръст на броя на заетите в размер на 8%, докато ръстът на работните места при неиновативните компании остава нулев.
Според доклада на Световната банка всяка пета фирма в страната заявява, че не разполага с достъп до външно финансиране, необходимо за дългосрочното инвестиране в научноизследователска и развойна дейност.
Превръщането на новите идеи в иновации изисква инвестиции,
както от страна на публичния, така и от страна на частния сектор, посочва още документът.
Признатите за най-иновативни европейски държави, като например Германия, Финландия и Швеция, отчитат най-голям дял на разходи за научноизследователска и развойна дейност, извършени от частния сектор, който финансира 65% от общия размер на вложенията за научноизследователска и развойна дейност.
Според сравнителен анализ на иновациите в ЕС за 2010 г. България е в групата на страни заедно с Латвия, Литва, Македония и Румъния, чиито резултати са значително под средните за ЕС и са определени като държави със скромни резултати в областта на иновациите.
От друга страна България, Естония, Малта, Румъния, Португалия и Словения са
лидери по отношение на темпа на растеж на иновациите
със средногодишен ръст значително над 5%.
Всички лидери в иновациите имат по-високи от средните резултати по показателя "Публично-частни съвместни публикации на милион население", което говори за добри връзки между научната база и бизнеса.
Всички водещи европейски лидери в областта на иновациите превъзхождат останалите и в реализацията на технологичните знания на пазара, както проличава от добрите им постижения, приходите от чужбина от лицензи и патенти.
Цялостните добри постижения на държавите лидери в областта на иновациите отразяват наличието на балансирана национална система за научноизследователска дейност и иновации, отбелязват експертите.
От европейските страни, които не са членки на ЕС,
Швейцария е безспорният лидер в иновациите,
с постигнати по-добри резултати от всички държави членки.
В повечето показатели за въвеждане на иновации САЩ и Япония също изпреварват страните от ЕС.
От друга страна ЕС запазва преднината си спрямо Индия и Русия, но губи част от нея спрямо Бразилия и Китай.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!