Гб ба от 10 000 лв. ще плаща кмет, който в шестмесечен срок от влизане в сила на промените в Закона за устройство на територията (ЗУТ) не внесе предложение в общинския съвет за започване на процедура по изработване на общ устройствен план. Това определи парламентът с приети днес на второ четене нови текстове за промени в закона.
До 2016 г. всички общини трябва да са с приети и влезли в сила общи устройствени планове, коментира в кулоарите на Народното събрание Любен Татарски, председател на комисията по местно самоуправление.
Глобата от 10 000 лв. е за кмета, защото от него тръгва процесът, той трябва да внесе в общинския съвет проект за решение за одобряване на задание, възлагане, изработването на общия устройствен план, обясни Татарски. Затова, по думите му, законодателят определя шест месеца, в които кметът да внесе предложение за решение там, където няма влезли в сила и действащи общи устройствени планове.
След 2016 г., отбеляза Татарски, няма да могат да се реализират подробни устройствени планове извън регулираните територии, ако няма общ устройствен план, няма да може да се променя предназначението на територията, което би спряло всякакви инвестиционни дейности на общините.
Глоба от 1000 до 5000 лв. за възложител на строеж, неизпълнил задължението си да осигури всичко необходимо за започване на строителството, предвиди парламентът с други промени в Закона за устройство на територията.
От 5000 до 30 000 лв. ще е санкцията за производител на строителни продукти, несъответстващи на изискванията.
Депутатите решиха началникът на Дирекцията за национален строителен контрол или упълномощено от него длъжностно лице с мотивирана заповед, да спират изпълнението и да забраняват достъпа до строеж от първа до трета категория, който се извършва без влязло в сила разрешение или при съществени отклонения, както и за използване на неотговарящи на изискванията строителни продукти.
Достъпът ще се забранява и, ако възложителят не е осигурил строителен надзор в случаите, когато такъв е задължителен.
Правото да спира незаконни строежи от четвърта, пета и шеста категория Народното събрание даде на кметовете на общината (района) или упълномощени длъжностни лица.
За строежите от четвърта, пета и шеста категория служителите за контрол по строителството в администрацията на всяка община ще поддържат регистър на издадените наказателни постановления и на влезлите в сила заповеди за премахване на незаконни строежи.
При привеждане в изпълнение на заповеди за спиране, за принудително премахване на незаконни строежи служителите имат право да използват на територията на строителната площадка устройства за принудително ограничаване придвижването на автомобили и строителна механизация, устройства за отваряне на прегради и помещения, светлинни и звукови устройства,. строителни машини и механизация, технически средства и способи.
Средствата, събрани от общините по ЗУТ - такси, глоби и имуществени санкции, се изразходват само за финансово обезпечаване на контролните им функции и за премахване на незаконните строежи, предвижда законът.
Само лица с дипломи от акредитирано висше училище с квалификация "архитект", "строителен инженер", "инженер", "урбанист" или "ландшафтен архитект" могат да извършват дейности, свързани с проучване и проектиране, записаха депутатите.
Високи глоби за калпави строители
В Народното събрание продължава приемането на второ четене на промени в Закона за устройство на територията (ЗУТ)
10 октомври 2012, 21:40
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!