Трябва българските фирми да бъдат стимулирани сами да се развиват, а не да разчитат и да се специализират само в изпълнението на обществени поръчки към държавата.
Това каза министърът на икономиката, енергетиката и туризма Асен Василев на среща с ученици от Американския колеж в София.
България трябва да търси инвеститори в експортно ориентирани сектори, за да може да реализира продукцията си навън, дискутира още с учениците Василев.
По думите му секторите, които могат да се превърнат в двигател на икономиката, са тези, в които има голямо световно търсене - IT услугите, хранително-вкусовата промишленост.
България има потенциал и за оказване на грижи за пенсионери, чийто брой в Европа непрекъснато нараства, смята Василев.
Така според него в страната ни биха могли да се върнат медицински кадри и българи, работещи сега като болногледачи в чужбина, както и да се използват малките болници и сградния фонд в селата.
Проектът АЕЦ "Белене" е икономически необоснован, защо политическите партии искат да построят един обект, който няма нищо общо със здравия разум - това партиите трябва да обяснят, каза още Василев.
Според него ако държавата плаща този проект, то би трябвало да се прецени какъв ефект ще има същата инвестиция, ако бъде направена в други сфери, например образование, здравеопазване.
Василев посочи, че ако бъде пусната АЕЦ "Белене", страната ни ще трябва да затвори голяма част от сега действащите енергийни мощности.
Министърът на енергетиката отбеляза, че ако се говори, че "АЕЦ Белене" е високотехнологична инвестиция, то това важи за страната, която произвежда технологията, а за България, това ще бъде все едно "да си купим кола и да й построим гараж".
В момента страната ни разполага с около 13 000 мегавата инсталирана мощност - 2000 мегавата ядрена енергия, малко над 2000 мегавата мощности от ВЕИ и почти 3500 мегавата ВЕЦ. Останалото са въглищни и газови централи, каза министър Асен Василев.
Заради свръхпроизводството на енергия и ниското вътрешно потребление и ниския износ на енергия, ядрената централа работи на половината си мощност, а редица централи са с ограничено производство, обясни на младежите Василев.
По думите му ние доста добре сме диверсифицирали източниците си на производство, но въпросът е на какви цени се произвежда енергията.
Ако един инвеститор дойде и строи енергийна мощност, но иска държавата да му изкупува енергията, то тогава бизнес рискът е за държавата и от това не следва нищо добро, коментира Василев.
Ако обаче частен инвеститор строи у нас мощност и продава енергията на свободния пазар, то тогава рискът е негов и няма никакъв проблем, добави той.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!