Служебният министър на икономиката, енергетиката и туризма Асен Василев каза, че ситуацията във ВМЗ-Сопот е силно притеснителна.
"Проведохме срещи и с представители на синдикатите във ВМЗ Сопот, и с директора на завода. Доколкото знам, там се работи много активно по осигуряването на кредит от КТБ и има даже проектно споразумение за този кредит", каза той по повод информациите, че заплатите на работниците във Вазовските машиностроителни заводи отново се бавят.
Министърът представи днес екипа си и посочи, че след среща с туристическия бранш станало ясно, че има обединение около задачите, които трябва да се свършат в ресора, но не и около фигурата, която е най-подходяща да свърши тези задачи.
"Вследствие от разговорите с бранша и премиера, нашето решение е следното: г-н Иво Маринов да остане в оставка, да продължи да изпълнява своите задължения, но при първия и най-малък проблем в ресор "Туризъм" тази оставка да бъде приета и той да бъде подменен от кандидата, който аз съм предложил", каза Василев.
За да може да се концентрира работата обаче всички несвойствени дейности като търговия с оръжие ще бъдат извадени от този ресор. Що се отнася до това дали се предвижда някакви промени в управлението на държавните енергийни дружества, министърът предполага, че ще има някакви промени в бордовете, когато приключи напълно прегледа на БЕХ. Какви ще са те ще бъде обявено следващата седмица.
Стана ясно, че в туризма ще бъде направена и обществена комисия и с НПО, която да изработи дългосрочна стратегия. Ще се прави и медийно звено към групата по маркетинг към Националния съвет по туризма, така че да се събират добрите новини и те да бъдат разпространявани към медиите и у нас и в чужбина.
"За да не четем само колко ни е лошо Черноморието и как някой се е натровил, а да можем да хващаме и наистина добрите и позитивни туристически преживявания на всички наши туристи", обясни Василев.
В енергетиката министърът призна, че навсякъде по веригата има натрупано напрежение поради това как е бил управляван ресора в последните 20 години. След поредица от срещи от МИЕТ са в състояние да вземат няколко спешни мерки за стабилизиране на ситуацията. "Спешните мерки минават през ВЕИ - производителите, през заводските централи и през няколко регулации, които ние ще поискаме ДКЕВР да смени. Те вече са комуникирани към бранша, но ще бъдат официално обявени в понеделник, когато завършат и последните консултации", каза Василев.
Той посочи, че с ЕРП-тата са обещали в предварителни разговори да започнат да привеждат общите условия на техните договори с "поне средно европейските норми в бранша". До петък се очаква да се проведе и първият обществен съвет към министерството.
В сферата на икономиката, по думите на министъра е активизирана втората програма "Джереми", където има 380 млн. евро кредити, които са насочени специално за малки и средни предприятия. Те се дават на половин лихва. "Това, което ми казаха е, че част от банките дават кредити на 3 до 4%, т.е. силно се надявам бизнесът по най-бърз начин да започне да усвоява тези кредити", заяви Асен Василев.
За частта по Международен фонд "Козлодуй" (МФК), която е за 168 обществени сгради също вече е избран изпълнител, договорът е на бюрото на министъра, но ще бъде подписан в момента в който в него се вкарат още условия. Те са за 30% авансово плащане към подизпълнителите и пълно издължаване към тях в 30- дневен срок и гореща линия в МИЕТ, в случай, че това не се случва.
В екипа на министъра Ирена Младенова ще отговаря за европейските програми и иновациите, Божан Стоянов - за енергетиката, а Виолета Лорер за малките и средни предприятия и икономиката.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!