Министерството на земеделието и храните ще извади около 50 хил. дка от търговете за земя, която може да се купи с поименни компенсационни бонове.
Това са близо 70 ливади и пасища, попадащи в НАТУРА 2000, и 6 защитени местности, за които е установено, че са публична държавна собственост.
Това е обявил министърът на земеделието и храните Мирослав Найденов след срещи с природозащитни организации, съобщиха от МЗХ.
В добър диалог с тях се разбрахме, че имаме обща цел и тя е да запазим както природата, така и интересите на държавата и на бъдещите собственици, е подчертал той.
"Вече трябва да отпаднат всякакви притеснения, че тези ливади и пасища ще се използват за някакви други цели и те ще останат в Държавния поземлен фонд", е допълнил той.
Министър Найденов е обяснил, че в бъдеще при проявен интерес от животновъди, тези земи в НАТУРА могат отново да бъдат предложени за продажба, тъй като законът не го забранява, а изисква поддържането им в добро състояние.
Няма да има наказан за подадените терени от "Натура 2000" в търга,
заяви министърът, цитиран от Агенция "Фокус". "Категорично - това не е грешка. Ние сме подали тези терени, със съзнанието, че те са в "Натура 2000", това не е грешка и в този смисъл няма да има наказани", поясни Найденов.
"Уважаваме мотивите на Коалиция "За да остане природа в България", абстрахирам се от споровете, които имахме за Закона за горите, и винаги сме имали един много добър диалог с неправителствените организации.
Интересът и на тях и на нас, като държава е да останат пасища.
Много от българските пасищата в годините на прехода изчезнаха, и поради инвазията на земеделски производители, които разораха тези пасища и поради настъпване на горите за това, че тези пасища не са поддържани, така че, ако двете страни се обединяваме около тези мотиви, ще направим тази стъпка, но тя не е свързана с грешка на някого", обясни министър Найденов.
Той каза още, че ако някой сега си даде парите и купи тези земи, за да ги използва като пасища, няма да има проблем, но ако ги купи с цел да ги използва за някакво строителство или друго, трябва да знае, че това няма да може да се случи.
"Нашата идея беше всичко, което е свободно, да се извади на масата, защото ако предварително бяхме извадили някакви парчета, можеше да има коментари, че ги пазим за наши хора. Така приключваме темата.
Обединени от общи мотиви, с грижата и за държавния интерес и с грижата за бъдещите собственици, ние правим тази стъпка, тя не е грешна и няма да има наказания", каза още министърът.
Темата с държавните търгове на земя срещу компенсаторки стана актуална и заради сериозните съмнения за изтичане на информация преди обявяването на търговете и облагодетелстване на близки до властта инвеститори.
Комисията за финансов надзор вече е започнала да проверява сделките.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!