150 хиляди български фирми, или 46% от активните фирми у нас, са с по един служител – работещия собственик.
За периода 2007-2012 г. инвестициите спадат със 79% и са закрити над 350 хиляди работни места.
Това показва доклад на Българската стопанска камара (БСК) за състоянието на българската икономика, изпратен до премиера Марин Райков.
В информацията се предоставят данни за приходна част на държавния бюджет, енергетиката, регулаторните режими, социалното и здравно осигуряване, инвестициите, работни места и безработицата.
Според данните на БСК за пет години инвестициите са намалели със 79% или 15,5 млрд. лв., а преките чуждестранни инвестиции - над 6 пъти от 17,7 на 2,9 млрд.лв.
Пряк резултат от това е закриването на над 350 хиляди работни места, както и 112 хил. позиции на самонаети лица.
Освен растящата регистрирана безработица и високата реална безработица - над 18%, силно се повишава делът на хората, които са трайно безработни и обезкуражени да търсят работа.
В условията на ръст на БВП с общо 12,9% - от 60,2 млрд.лв. на 77,6 млрд.лв., приходите в бюджета за периода 2007-2012 г. намаляват съществено,
пише в информацията. Намалението като процент от БВП е с 4,6 пункта, т.е. с 3,5 млрд. лв. Като се отчете, че помощите като елемент от приходната част на бюджета са нараснали с 1,2 млрд. лв., това означава, че приходната част на бюджета е ощетена за 2012 г. в сравнение с 2007 г. с 4,7 млрд. лв.
За периода 2007-2012 г. няма изменение на ставките по ДДС. Въпреки този факт и независимо от ръста на БВП, драстично са спаднали приходите от ДДС за 2012 г. в сравнение с 2007 г. - с 1,3 млрд. лв. Независимо от повишените акцизни ставки между 12 и 30% за горивата и до 3,5 пъти за някои акцизни стоки, приходите от това перо намаляват с 226 млн.лв. за 2012 г., пише още в информацията.
При увеличение на ставките с 1, 8 пункта за социалните осигуровки и 2 пункта за здравните осигуровки, събираемостта спада значително - с 0,9 пункта (като дял от БВП) за 2012 г. спрямо 2007 г. или с над 714 млн.лв.
Събираемостта на данъка върху доходите на физическите лица също относително намалява. В нарушение на общата политика за неизменение на данъчната и регулаторна тежест в общините масово се въведе допълнително пряко и косвено данъчно натоварване, пише в информацията.
В резултат на увеличението на данъците и общинските такси, приходите на общините са нараснали за разглеждания период с 44,7%, т.е. с 521,9 млн. лв., отново за сметка на стопанските субекти.
Според БСК действията на ДКЕВР са непредвидими, немотивирани и подвластни на различни влияния
Има пълна неяснота за ценовата перспектива след 30 юни както за енергийните компании, така и за потребителите. Според камарата слабата компетентност, зависимост и лошите практики на ДКЕВР са причина за взрива от недоверие към енергийния сектор от страна на потребителите.
Доверието към ДКЕВР от инвеститорите по отношение на средата за енергиен бизнес е изключително ниско; декапитализацията на сектора е вече напреднал процес. В информацията на БСК се посочва, че цените на електрическата енергия за домакинствата са по-ниски от разходите за производство на електрическа енергия (електропроизводствен микс). Липсата на пазарни и съпоставими цени е непреодолимо препятствие пред въвеждането на либерализация.
Ниските цени на електрическата енергия за битово потребление се субсидират от цените, заплащани от индустрията, което е допълнителен удар (особено в период на финансово-икономическа криза) върху икономиката, пише в информацията.
Предвидените приходи за изкупуване на зелена електроенергия, събирани чрез добавката за "зелена енергия" са недостатъчни за нейното изкупуване, пише още в информацията. Създава се ликвиден риск за задължените да изкупуват тази енергия - крайните снабдители на ЕВН, ЧЕЗ, "Енерго Про"; крайният снабдител на ЕВН вече е изправен пред фалит.
Още икономически новини в Pariteni.bg
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!