Растящите цени на стоманата и петрола в Русия, повечето публични данни за личните богатства в Бразилия и бурно разрастващите се икономики в Китай и Индия са довели до рязко увеличаване на милиардерите в страните от групата БРИКС (Бразилия, Русия, Индия, Китай и Южна Африка).
Това показва годишната класация на сп. "Форбс" на най-богатите хора в света.
Най-много милиардери живеят в Москва - 79, след това се нарежда Ню Йорк, който е дом на 58 милиардери.
Мексиканският магнат Карлос Слим отново оглави класирането на най-богатитите хора в света. Тази година той значително е увеличил състоянието си.
Формулата за успеха му, според собствените му думи, е "да инвестира и пак да инвестира", а хобито му - да колекционира произведения на изкуството.
Миналата година 71-годишният Слим е заработил 20,5 млрд. долара и общото му богатство възлиза на 74 млрд. долара.
Той оставя далеч зад себе си основателя на "Майкрософт" Бил Гейтс, който притежава 56 млрд. долара и Уорън Бъфет, с 47 млрд. долара.
Собственикът на гигантите за телефония "Телмекс" (за фиксирани телефонни мрежи) и "Телсел" (за мобилни), когото обвиняват в монополни практики, определя думата "инвестиране" като ключова за своя успех.
Слим е син на ливански имигрант, пристигнал в Мексико в началото на XX в. на 14-годишна възраст. Милиардерът се отличава с много скромен начин на живот, силно ориентиран към семейството. Голяма част от парите си той влага в произведения на изкуството.
Китайските милиардери почти са се удвоили,
достигайки 115 души, а руските и бразилските са станали повече с две трети, като съответно Русия има 101 милиардери, а Бразилия 30.
За първи път страни извън САЩ имат повече от 100 милиардери.
В Индия милиардерите са станали с шестима повече и общият им брой е 55, като средно на всеки се падат по 4,5 милиарда долара, докато в Китай тази сума е 2,5 милиарда долара, уточни главният изпълнителен директор на "Форбс" Стив Форбс.
Увеличаването на броя на милиардерите в Русия се дължи на бума на суровините.
В Бразилия са регистрирани повече милиардери заради по-строгите правила за публикуване на финансовите резултати на компаниите и по-силната валута.
Силната икономика в Китай и Индия е допринесла за създаването на милиардери в различни промишлени сектори. Половината от новите милиардери в света, които наброяват 214 души, идват от Русия, Бразилия, Индия и Китай.
Миналата година нови в клуба на милиардерите са били 97 души.
Тихоокеанският регион е родил 105 нови милиардери, три четвърти от които са спечелили състоянието си от акции в държавни компании.
В световен мащаб секторите, които са произвели най-много милиардери, са енергетиката, модата, продажбите на дребно, промишлеността и финансите.
"Форбс" отбелязва, че Бил Гейтс е щял все още да бъде най-богатият човек в света, ако не беше дал 28 млрд. долара на благотворителната си фондация.
Богатството на световните милиардери е скочило с 25% до 4,5 трилиона долара
От миналогодишния списък са отпаднали 47 души, 10 са починали, а 42-ма отново са се завърнали в категория "милиардер".
Броят на жените милиардери е нараснал от 89 на 102.
Милиардерите в САЩ са станали 413, с 10 повече от предходната година, като сред тях са тримата милиардери от "Фейсбук" - Шон Паркър, Едуардо Саверин и Дъстин Московиц, които се присъединиха към основателя на социалната мрежа Марк Зукърбърг и инвеститора Питър Тиел.
Московиц е най-младият милиардер. Той е на 26 години и притежава 2,7 млрд. долара. Най-възрастният е швейцарецът Валтер Хефнер, който е на 100 години, а състоянието му възлиза на 4 млрд. долара.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!