Ще поискаме от Европейската комисия (ЕК) да направи изключение и да позволи част от капацитета на газопровода "Южен поток" да бъде резервиран само за акционерите му.
Това съобщи министърът на икономиката и енергетиката Трайчо Трайков, след като стана ясно, че ЕК не одобрява договора между България и Русия за "Южен поток" и България може да бъде санкционирана.
Междукорпоративното споразумение между акционерите по проекта "Южен поток" е написано по начин, който изцяло е съобразен с европейското законодателство, каза Трайков в отговор на въпрос.
По думите му най-чувствителният момент от него е достъпът на трети лица до тръбата, които не са акционери.
Трайков цитира запис от акционерното споразумение, според което смесената компания ще поиска от ЕС изключение от задължението, фиксирано в третия енергиен либерализационен пакет на ЕС, да се дава достъп на трети лица до тръбата.
Министърът поясни, че когато се иска подобно изключение, това означа, че ЕК ни позволява 50, 60 или 70% от капацитета на тръбата да ги имаме резервирани, а останалите 20-30-40% да бъдат на напълно либерализиран принцип.
В акционерното споразумение е записано, че компанията ще се обърне към ЕК, за да получи такова процентно изключение, обясни Трайков.
По същия начин стои въпросът и с проекта "Набуко" - там също има процент, който е за шестимата акционери в тръбата, а останалото е за свободния пазар, каза Трайков.
Проблемът идва от това, че в междуправителственото споразумение от 2008 г. е записано, че 100% от капацитета ще бъде на акционерите на проектната компания по "Южен поток", уточни министърът.
Опасението е, че ако се стигне до някаква конфликтна ситуация, едната от страните, участващи в проекта, може да се позове на междуправителственото споразумение и да каже според него - сто процента си е за мен, каза министър Трайков.
По думите му това е само потенциална теоретична опасност, защото компаниите заявяват, че няма да я използват. За да бъде всичко напълно правилно, би било добре да се промени и тази част в междуправителственото споразумение, каза министърът.
Това по думите му може да стане само с малка промяна - там където се говори, че в случай на конфликт предимство се дава на международното право, да се допише - "включително и това на ЕС".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!