П роектът „Северен поток – 2“ не отговаря на правилата на Европейския съюз за диверсификация на енергийните доставки и ще подкопае ролята на Украйна като транзитна страна. Това заяви председателят на Европейския съвет Доналд Туск, след като Полша и още няколко държави призоваха проектът да бъде обсъден на срещата на върха в Брюксел.
Туск заяви, че според него „Северен поток – 2“, който ще удвои количеството руски газ, доставян директно до Германия, е
подигравка с европейските правила за диверсифициране на енергийните доставки, източници и маршрути за транзит.
„Ако „Северен поток – 2“ бъде построен, то той ще увеличи зависимостта на Европа от един доставчик и ще концентрира 80% от газовите доставки от Русия. Освен това ще доведе до доминираща позиция на „Газпром“ на германския пазар“, каза той, цитиран от ТАСС.
Редица страни, включително Италия и България, не разбират защо според нормите на ЕС „Южен поток“ е невъзможен, а „Северен поток – 2“, който стига до Германия, е възможен, допълни председателят на Европейския съвет.
Решението за „Северен поток“ трябва да бъде взето от цяла Европа, а не при двустранни преговори на отделни страни с доставчици на енергийни суровини, настоя Туск.
Германският канцлер
Ангела Меркел подчерта, че става дума за „икономически проект“ с участието на частни инвеститори,
посочва ДПА. Украйна трябва да продължи да играе роля като транзитна страна, допълни тя.
На срещата на върха на ЕС въпросът за „Северен поток – 2“ е бил повдигнат и от италианския премиер Матео Ренци. Германия и Холандия настояват, че разширението на „Северен поток“ е търговски въпрос, а виждаме, че в него има и значителен политически подтекст, каза Ренци. По думите му е странно, че година, след като „Южен поток“ бе спрян с голям шум в ущърб на България и някои италиански компании, въпросът за „Северен поток – 2“ се приема в „абсолютна тишина“. Решението е в ръцете на Европейската комисия, отбеляза италианският премиер.
Вчера руският президент Владимир Путин коментира, че е удивен от „беззъбата позиция на българското ръководство, което по непонятно какви съображения пренебрегна националните интереси“ при спирането на „Южен поток“. Българският премиер Бойко Борисов отговори, че Путин е наясно, че спирането на проекта е било не заради това, че нашата страна е била срещу Русия, а защото София изпълнява всички наложени санкции и разпоредбите на третия енергиен пакет.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!