Турция планира да строи атомна електроцентрала и в региона на Тракия край българо-турската граница.
Това съобщиха турски медии, като се позоваха на отговорни представители на турското Министерство на енергетиката и природните ресурси.
Планира се атомната централа да бъде изградена край селището Игнеада на турското Черноморие.
Оттук минава пътят към региона на Резово, която е граничната река между България и Турция. На Резово обаче няма гранично-пропускателен пункт.
Според представители на властите, разговаряли пред агенция Ройтерс, Игнеада е най-безопасното място за изграждането на АЕЦ, от гледна точка на устойчивост при земетресения.
Проектът за нова атомна електроцентрала в Тракийския регион е включен в рамките на програмата за строежа на атомни централи в Турция. Той е на трето място след проектите за строителството на атомните централи Аккую и Синоп.
Турция възнамерява да изгради три атомни централи с обща енергийна мощност от 15 000 мегавата до 2023 г.
Русия ще строи първата атомна електроцентрала на Турция в Аккую на стойност 25 млрд. долара, по модела "построй - разработи и предай".
Въпреки трагедията с атомната централа Фукушима в Япония, Турция не само не се отказа от проекта, но вече стигна до етапа на поставянето на първата копка, която се предвижда да бъде направена в близко време.
Турският премиер Реджеп Тайип Ердоган заяви, че първата турска атомна централа ще бъде с много висока степен на сигурност и ще бъде за пример в света.
Министърът на енергетиката и природните ресурси Танер Йълдъз на пресконференция във връзка с проектите за трета турска атомна централа в Тракия отговори уклончиво, като не посочи нито срок нито конкретни подробности по въпроса.
Организации на еколозите в Турция твърдо се противопоставят на плановете за строителство на АЕЦ в Тракийския регион.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!