З а последните десет години у нас се наблюдава трайна тенденция към намаляване нивото на трудовите злополуки.
Това съобщиха от Министерството на труда и социалната политика (МТСП) по повод Световния ден за безопасност и здраве при работа, отбелязван днес.
Ако през 2003 г. трудовите злополуки на работното място са 4244, то през 2013 г. по информация на НОИ те са 2264, т.е. налице е намаление от 46%.
Статистиката за трудовите злополуки в България показва, че в четирите икономически дейности, основни за химическата индустрия - производство на кокс и рафинирани нефтопродукти, на химични продукти, на лекарствени вещества и продукти и на изделия от каучук и пластмаси, през последните пет години общият брой на трудовите злополуки на работното място, въпреки че не е висок, е твърде динамичен.
През 2013 г., намалението на броя на трудовите злополуки спрямо 2012 г. е почти 39%.
През 2013 г. няма нито една смъртна злополука в тези икономически дейности, посочват още от министерството.
Секторите с най-висок трудов травматизъм са: строителство, сухопътен транспорт, добив на въглища и метални руди, производство на метали и метални изделия, съобщават от МТСП.
България е постигнала европейско ниво на защита по отношение на химичните вещества чрез хармонизираното си законодателство в областта на безопасността и здравето при работа и опазване на околната среда, посочват от министерството.
Инициативата за отбелязването на Световния ден за безопасност и здраве при работа датира от 2001 г. под егидата на Международната организация по труда. Целта е да се привлече вниманието на международната общественост към създаването и насърчаването на култура за превенция на безопасността и здравето при работа и за намаляване на трудовите злополуки.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!