Обмисля се схема на финансиране на строителството на АЕЦ "Белене", при която България да запази 50% от собствеността върху централата.
Това каза днес пред журналисти министърът на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков.
"Моделът, който обмисляме и предстои да предложим тези дни на руските партньори, ще съдържа определени гаранции, че ще бъде намерен стратегически инвеститор.
Въпросът е да няма никакъв начин проектът да не привлече чуждестранен инвеститор", каза Трайков.
Ако руснаците искат да построят реактора, нека го построят, но без държавни и корпоративни гаранции и без да получат дял от 80% от собствеността на централата, каза министърът.
В момента се обмисля схемата на финансиране. Тя трябва да е такава, че да няма възможност България да се окаже с по-малко от 50% от собствеността.
Въпросът е дали останалите проценти да бъдат за Русия или да приемем, че Русия може да има до 15-20% от собствеността върху централата, а останалото да й се изплаща с електрическа енергия от бъдещата компания, обясни Трайков.
За България това би означавало, че в дългосрочен план ще запази 80% от АЕЦ "Белене", но години ще трябва да заплаща с електрическа енергия.
И ние, и руските партньори, имаме като цел номер едно да направим проекта атрактивен за голям западен стратегически инвеститор, подчерта Трайков.
Ако искаме финансиране, към което имаме условия, то трябва ние да го намерим, каза Трайков в отговор на въпрос дали можем да поставим на Русия условие да намери европейско финансиране за централата.
Най-оптимистичният план е строителството на АЕЦ "Белене" да се възобнови наесен, ако дотогава Агенцията за ядрено регулиране одобри техническия проект и ако има споразумение с Русия, че работата продължава, посочи Трайков.
Засега държавната компания за пренос на газ -
"Булгартрансгаз" няма да бъде листвана на борсата,
съобщи още Трайков. Досега газовият оператор бе начело на списъка от държавни дружества, които предстои да бъдат приватизирани.
Идеята е отложена, защото беше преценено, че на този етап по-важно е запазването на пълен държавен контрол върху "Булгартрансгаз", заяви днес Трайков.
На въпрос дали се отказваме от приватизацията на "Булгартрансгаз", защото има възможност Русия да изкупи акциите на дружеството и по този начин да влияе върху България за проекта "Южен поток", Трайков отговори "тълкувайте го както желаете".
Отлагането на листване на акции на борсата се отнася само за "Булгартрансгаз", докато за електроенергийния системен оператор (ЕСО) идеята за листване на акции остава.
Сега начело на списъка за приватизиране остава именно ЕСО и миноритарните държавни дялове в енергийни дружества, каза Трайков.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!