Ха ата все по-малко възприемат себе си като някаква хранеща се и изгаряща на слънцето биомаса, като в "матрица", смята Трайчо Трайков, според когото дори конвенционалният туризъм трябва да бъде зелен.
Министърът на икономиката, енергетиката и туризма присъства на конференция "Франция-България: Дестинация зелен туризъм" заедно с френския посланик Етиен дьо Понсен, който вчера откри и фестивала "Зелени дни".
И според двамата България има неизползван потенциал за модерен и безопасен целогодишен туризъм, а София е уникален град, за който не се знае достатъчно и който може да стане привлекателна световна дестинация.
Тъй като бюджетните средства ще стават все по-малко, от ведомството разчитат на средства по оперативната програма "Регионално развитие" за реклама на страната ни (над 20 млн. лева).
Според министър
Трайков развитието на икономиката и
опазването на околната среда вече не
се разглеждат като алтернатива - напротив,
"зелен" туризъм ще доведе и до
засилване на икономическия растеж.
"В
последните години има голяма промяна
- хората са готови да платят, за да
подобрят средата около себе си, и все
по-малко се възприемат като хранеща се
и изгаряща на слънцето биомаса, а това
е голям шанс", коментира той.
Той смята, че България може да предложи разнообразие и излизане от стереотипа "зимен" и "летен" туризъм - залагайки например на факта, че е една от
най-богатите на топли минерални извори страни
Посланик Дьо Понсен също даде идеи за друг туристически модел, който да има двойно по-голям обхват като време и с който да се избегне свръхконцентрацията на туристи в определени месеци през годината.
В страната има много манастири, тракийски гробници и възрожденска архитектура, които трябва да бъдат използвани, напомни дипломатът, според когото традиционният туризъм по ски пистите и морето не е с добра добавена стойност и не е насочен задължително към опазване на природата.
Зам.-министърът на околната среда и водите Евдокия Манева също напомни, че България е една от най-богатите на биологично разнообразие страни членки на ЕС.
Според нея господствалия през последните години в страната "бетонен туризъм" не привлича нито един съвременен човек, докато все повече откликват на концепцията за
устойчив туризъм с грижа за природата
В България са представени три биогеографски региона - алпийски, черноморски и континентален, всеки със своето богатство на природа и климатични особености.
Страната ни има стотици защитени територии, три национални парка, 11 природни, 90 резервата, над 300 природни забележителности и два обекта на Световното природно наследство.
34% от българската територия е обхваната от защитени зони, а през нас минават и два от международните пътища на птиците, което дава огромни възможности за наблюдението им.
Евдокия Манева отбеляза, че тези дадености са екзотична дива природа, а не подредени паркове, което рядко се среща в страните от Западна Европа и което ни дава шанс едновременно да печелим и да опазваме природата си.
София също може да стане привлекателна
туристическа дестинация,
изрази още мнение министър Трайчо Трайков.
По думите му за тази цел могат да се предприемат няколко инициативи, сред които връщането на Националния исторически музей в центъра на столицата.
Концентрирането на културните богатства чрез изграждането на музеен комплекс ще накара туристите да останат ден-два допълнително в града, надява се той.
Може да се използва е потенциалът на Витоша - ако успеем да направим голямо спортно събитие с център София и Витоша, предложи той.
Трайчо Трайков: Все по-малко хора са изгаряща на слънцето биомаса
Според министъра България има потенциал за модерен и безопасен целогодишен туризъм, а София е уникален град, за който не се знае достатъчно
16 април 2010, 15:15
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!