Минималната работна заплата в България е много ниска, не изглежда красиво в страна - членка на ЕС, да има подобни възнаграждения, но увеличението на минималната работна заплата трябва да върви паралелно със създаването на възможности за почасова работа.
Това коментира пред журналисти министърът на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков, помолен да даде мнението си за Бюджет 2012.
В момента минималната заплата у нас е 270 лв., а социалният министър Тотю Младенов предложи от 1 април тя да бъде повишена на 290 лв.
Трайков отбеляза, че са взети мерки с увеличението на минималната работна заплата да не се получи така, че всъщност да плащаме повече и затова "редица плащания са отвързани от минималната работна заплата".
Сега според министъра е много важно да се облекчат режимите за почасова работа.
Това може да стане чрез формирането на минимална почасова ставка и с приемането на облекчения, за да може да работи тази система, каза Трайков.
Той даде пример с това, че в момента компании, които повишават производството си и имат нужда от повече работна ръка, увеличават извънредния труд, вместо да наемат допълнително персонал на почасова работа.
Сега минималното работно време е половин работен ден, а трябва да се даде възможност да се работи и по 12-15 часа седмично, каза министър Трайков.
Не се оплаквам от бюджета на МИЕТ за 2012 г., той остава същия като миналата година, даже в номинална стойност има малко повече пари, за да може да се финансира работата на единното звено за управление на подземните богатства, заяви Трайков.
Поставяме си обаче по-амбициозни задачи - искаме да открием поне три нови търговски представителства - в Бразилия, Израел и Южна Корея, обяви министърът.
Според Трайков в бюджета за идната година ще има гъвкавост, така че ще е възможно да се отпуснат и още средства за Фонда за иновации.
Трайков смята, че заложеният в бюджета за 2012 г. икономически ръст - 2,9%, е реалистичен за момента.
Българската икономика обаче е отворена и зависи от процесите в ЕС, припомни министърът.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!