Сделката по продажба на пакета акции на Е.ОН България е управлявана изцяло от компанията Е.ОН в Германия, но българското Министерство на икономиката, енергетиката и туризма е знаело неофициално как сделката се развива.
Това съобщи пред журналисти министър Трайчо Трайков, помолен да коментира продажбата на електроразпределителното дружество, обслужващо Североизточна България.
Новият собственик - частното чешко дружество Енерго-Про, държи електроразпределението в Грузия и от грузинския министър на икономиката Вера Кобалия, която е на посещение в България, министър Трайков е получил добри отзиви за компанията.
Която и да е компанията, тя е в регулаторния обхват на ДКЕВР,
няма начин да се направи компромис със задълженията в обслужването на клиентите,
категоричен е Трайков. Той каза, че предстои да се срещне с представители на Е.ОН и на новият собственик - Енерго-Про, за да чуе от тях плановете им, свързани с България.
Трайков посочи, че според българското законодателство дори и само името на компанията да се смени, лицензът, който тя има за дейността си, трябва да се промени.
Хипотетично, ако ДКЕВР откаже да поднови лицензията на новата компания, то тогава сделката не става, коментира Трайков. Според него обаче проблем няма, защото на пазара има лицензиант и това е Е.ОН България.
Друг е въпросът дали не следва да помислим за промяна в законодателството, така че
при сделки дори и между частни компании, които са свързани с важни активи за страната, министърът да дава разрешение за осъществяване на сделката,
коментира Трайков. Според министъра не недоволство на Е.ОН от регулацията на българския пазар е повод за продажбата, а политиката на компанията за цялостно преструктуриране на активите.
Целта на Е.ОН е да събере 15 млрд. евро от продажба на активи в нашия регион, каза Трайков.
Другите две дружества, които държат електроразпределението у нас - ЧЕЗ и ЕВН, не са информирали МИЕТ, че смятат да предприемат подобна стъпка, посочи министърът.
В отговор на въпрос защо парите на държавните дружества в България са концентрирани в Корпоративна търговска банка Трайков коментира, че МИЕТ не определя къде дружествата да държат парите си, а само дава насоки съгласувани с МФ за това какво трябва да се съблюдава при избор на обслужващи финансови институции.
Според Трайков тези изисквания са спазени, а финансовите резултати на държавните дружества в енергийния сектор се подобряват.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!