А ко бъде въведен таван върху цената на бързите кредите, фирмите ще ни принудят да плащаме за допълнителни услуги като застраховки и обучения, предупредиха някои от големите компании от небанковото кредитиране, цитирани от "Дарик Нюз" (dariknews.bg).
Реакцията е срещу гласуваната в петък промяна в Закона за потребителския кредит, според която годишният процент на разходите (ГПР) за бързите кредити ще се ограничи до пет пъти законовата лихва, което за настоящите й нива означава таван от 50,2 %.
От бранша предупредиха за
изтегляне на инвестиции на ключови играчи от сектора от България
и за връщане на „мутренските времена на лихварите".
За бързите кредити не е адекватно да мерим ГПР, защото те се вземат за по-кратки срокове и клиентите ясно виждат какви вноски трябва да правят във времето за погасяване на задължението.
Костадин Атанасов, представител на една от компаниите в бранша, заяви, че средният размер на заемите, отпускани от неговата фирма, е 300-400-500 лева и обикновено хората вземат кредита за период от три до шест месеца.
"Годишният процент на разходите е добро мерило, когато говорим за дългогодишни заеми. А когато искате да вземете стая в хотел под наем, ще ви искат 100 лева на вечер.
Ако го умножите за година, трябва да платите 36 500 лева, за да спите в една стая. Ако го сметнете за месец, това са 3000 лева.
Някой да плаща 3000 лева на месец за едностайна квартира? Това е цена, която няма никакъв смисъл. В същото време хората продължават да използват хотели", коментира той.
Константин Кръстев от друга компания допълни, че въвеждането на таван
или ще върне сивите практики, или ще убие легалния бизнес.
"Това е все едно да купувате хляб за лев, защото толкова е производствената цена и държавата от утре да каже, че той ще струва 50 стотинки. Тогава просто от утре няма да има хляб по магазините, а ще го търсите някъде другаде. Може би някой ще меси хляб в мазето", направи аналогия той.
Неделчо Спасов от трета компания допълни и възможните практики за спасяване на легалните фирми. По думите му ще се получи така, че компаниите в желанието си да се задържат на пазара, ще се опитат с различни законови способи да доставят допълнителни услуги на клиента, които да покрият рисковия профил.
Ако помолим клиента да сключи застраховка живот с конкретна компания и голямата част от доходността, която покрива рисковия профил на тази група клиенти, отива през застраховка живот, в крайна сметка клиентът ще плати същата цена за кредита, но той тотално ще бъде объркан кое е лихва, кое е главница, кое отива за застраховка.
От бранша са категорични, че въвеждането на таван на годишният процент на разходите ще остави без достъп до заеми стотици хиляди от т.нар. рискови клиенти.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!