Сдружението за Обединени Бизнес Клубове (ОБК) представи на кръгла маса идеи за подпомагане на малкия и средния бизнес.
Докато чакаме държавата да нормализира условията за бизнес в страната, ние създаваме мрежа от бизнес клубове в страната, която да разполага с единна електронна информационна система, организирана по региони и браншове, каза председателят на ОБК Веселин Халачев.
Така насърчаваме стокообмена и ползването на услуги на преференциални цени и условия между нас.
От ОБК заявиха, че предоставят безплатни консултации по правни, данъчни и финансови въпроси, предстои създаването на арбитражен съд в рамките на сдружението, както и учредяването на взаимоспомагателен фонд, на фонд за рискови инвестиции.
Един от начините да се решават въпросите на малкия и средния бизнес е да има обединение и заедно да притискаме държавата, каза по време на кръглата маса Георги Шиваров, зам.-председател на Българската стопанска камара.
"Трябва сега, преди изборите, да ги притискаме, да поемат обещания и да ги изпълнят. Да се обединим и да направим фронт срещу тази бюрокрация, която е концентрирала в ръцете си един ресурс (данъците) и не върши работа на българската икономика", посочи той.
Според изпълнителния директор на "Съюз Произведено в България" Пламен Грозданов, у нас трябва да се промени отношението към думата кооперация, защото в Западна Европа, например в Германия, тази практика е издигната в култ.
Именно кооперацията е инструмент, който защитава малкия и дребния бизнес и търси защита срещу големия - срещу картелите, каза Грозданов. Той подчерта още, че внимателният прочит на Европейския акт за малкия и среден бизнес може да оформи една правилна стратегия за развитието на бизнеса в България.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!