М инистърът на икономиката и енергетиката Драгомир Стойнев предложи еколозите да създадат екологичен борд, който да наблюдава дали инвеститорите спазват законите в страната.
На брифинг в министерството той заяви, че инвеститорското намерение за Кара дере няма никакъв статут и в момента на тази територия нищо не може да се случи.
Тепърва трябва да се извърви законовият път, включително в екологичната му част. Всяка инвестиция ще бъде подкрепена само, ако се спазва законодателството, увери министърът.
Заместник-министър Анна Янева заяви, че проектът е на етап административна процедура съгласно Закона за насърчаване на инвестициите. Проектът, ако бъде одобрен, няма да бъде подкрепен финансово от държавата, нито ще се изгражда довеждаща инфраструктура, каза Янева. Инвеститорът е поискал само по-бързи административно обслужване в съкратени срокове, каквото е предвидено в закона и създаване на междуведомствена работна група, която да подпомогне инвеститора при преминаване на процедурите.
Параметрите на сертифицирания проект, представени от Янева са инвестиция в размер 105 млн. лв. за изграждане на три хотелски структури и зони за обществено обслужване. Касае се за 22 имота върху 247 декара, които са собственост на инвеститора. Очаква се при реализацията на проекта да се открият 500 нови работни места, а по време на строителството ще бъдат ангажирани около 2000 души.
Първоначалният проект е бил за 315 млн. лв. и е трябвало да се изпълнява върху 44 имота. След съгласувателна процедура на инвеститора е отговорено, че проектът не може да се сертифицира, тъй като има непълноти, посочи Янева. Тя добави, че новият проект отговаря на изискванията на закона.
Откровена лъжа е че сегашното управление е забатачило "Южен поток", именно сегашното правителство върна този проект в дневния ред на България, заяви още Стойнев по повод изказване на бившия премиер Бойко Борисов.
Стойнев каза, че по предложение на българската страна преговорите по проекта "Южен поток" не се водят между Русия и всяка една от страните в проекта, а на ниво ЕС и Русия.
По този начин диалогът е активизиран, смята Стойнев. Това бе стратегически ход, предложен от България, подкрепен от всички страни, през които минава проекта, и сега на техническо ниво продължават разговорите по този проект, заяви Стойнев.
Драгомир Стойнев представи писмо от 4 април 2012 г. на тогавашния министър Делян Добрев до инвеститора, в което се заявява, че министерството подкрепя инвестиционните намерения на компанията.
Почти веднага след това Добрев отрече пред журналисти в Пловдив да е подкрепял строителството на хотелски комплекс в Кара дере.
Днес сме свидетели на една манипулация от страна на управляващите в опит да се прехвърли вината за собствените си неудачи на някой друг, заяви той. По думите на Добрев Стойнев е изрекъл лъжа, защото в писмото от инвеститора се вижда, че в него въобще не става въпрос за Карадере, а за община Бяла (в която се намира местността).
Писмото съдържа въпрос дали съгласно закона за насърчаване на инвестициите министерството би съдействало за издаване на гражданство на инвеститори, а моят отговор е бил, че ако са спазени всички условия на закона, ще съдейства, коментира още Добрев. Той обясни, че при среща с инвеститора Скот Пъркинс никога не е ставало въпрос къде точно ще се прави инвестицията.
Нямал съм никаква представа за коя местност става въпрос, защото те самите явно все още не са били стигнали до този етап да вземат решение за инвестиция, допълни депутатът. По информация на Добрев инвестиционното намерение е внесено и разгледано по времето на това правителство, в средата на миналата година. Темата "Карадере" не е тема от управлението на ГЕРБ, допълни Добрев. По думите му препоръките, за които се говори в кореспонденцията, се дават едва след като е изпълнен проектът.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!