Стив Джобс, съоснователят на "Епъл" (Apple), е роден през февруари 1954 г. в Централна Калифорния.
Майка му е американка, а баща му - сириец. Седмица след раждането детето е дадено за осиновяване.
Джобс е отгледан от семейство от работническата класа близо до Силициевата долина, която в този период започва да се развива като технологичен център.
Той получава първата си работа на 12-годишна възраст, след като се обажда на основателя на "Хюлет-Пакард" (Hewlett-Packard) Бил Хюлет в дома му.
Прескача една година в училище благодарение на високия си коефициент на интелигентност, но по-късно е изключен заради серия лудории като хвърляне на бомбички и пускане на змии в класните стаи.
След само един семестър Джобс напуска университета и започва работа за създадената неотдавна компания за видеоигри "Атари", докато събере достатъчно пари, за да се отправи на духовно пътуване към Индия.
След пътешествието Джобс се връща в "Атари", където през 1976 г. убеждава своя колега и приятел Стив Возняк да напусне работата си и създават компания, която да продава създадения от Возняк домашен компютър.
Джобс бързо продава 50 от новите компютри на местен магазин и "Епъл" поема по пътя си - Возняк създава новите устройства, а Джобс ги продава.
От самото начало Стив Джобс се откроява като целеустремена личност и сред първите наети служители на "Епъл" си спечелва репутация на избухлив, брилянтен и труден шеф.
Успехите на Джобс често променят света, но провалите му са също толкова драматични.
Сред неуспехите е пускането на пазара през 1983 г. на компютъра "Лиза", който е кръстен на дъщеря му, и наемането през същата година на бившия главен изпълнителен директор на "Пепси" Джон Скъли, който трябвало да въведе професионализъм в управлението на "Епъл".
Скъпият компютър "Лиза" е огромен търговски провал, но проправя пътя за "Макинтош" (Macintosh) - първият масов компютър, използващ графичен интерфейс.
Скъли пък отстранява Джобс от "Епъл" през 1985 г. и почти докарва компанията до фалит преди Стив да се върне и да я спаси през 1997 г.
Джобс е съкрушен от "изгнанието си", но използва добре годините извън компанията.
Той купува подразделението за дигитална анимация от режисьора Джордж Лукас през 1986 г. за 10 милиона долара, променя името му на "Пиксар" и го превръща в най-успешното студио за анимационни филми в света.
След това Джобс продава компанията на "Дисни" за 7,4 милиарда долара.
Създава "Некст къмпютърс", за да изпълни идеята си за елегантни, но мощни компютърни продукти.
Начинанието е търговски провал, но компютърният експерт Тим Бърнърс Лий използва една от идеите, за да създаде световната мрежа (World Wide Web).
По-късно Джобс продава "Некст" на "Епъл", където неговите технологии създават основата на сегашната операционна система на компанията.
През 1991 г. Джобс се жени за по-младата от него с девет години Лорън Пауъл, с която имат три деца. От друга връзка има още една дъщеря - Лиза Бренън-Джобс.
При завръщането си като главен изпълнителен директор на "Епъл" Джобс се захваща с "орязване" на продуктовата гама и възстановяване на компанията с "айМак" (iMac) - цветно устройство, обединяващо компютър и монитор.
Разработва стратегия за превръщане на компютрите на Епъл в основен елемент от нововъзникващия дигитален начин на живот.
Въпреки че е надхитрен от големия си съперник Бил Гейтс с "Майкрософт", Джобс се придържа към същата стратегия, с която е започнал - за да бъдат постигнати максималните възможности на компютрите, "Епъл" трябва да запази контрола си върху хардуера и софтуера.
Тази упоритост в крайна сметка е в основата на по-късния успех.
През 2001 г. Епъл пуска на пазара айПод (iPod), а през 2003 г. - музикалния онлайн магазин айТюнс (iTunes), който за седем години продава над 10 милиона песни и напълно доминира музикалния онлайн бизнес.
Следващият голям успех на Джобс е айФон (iPhone), пуснат на пазара през 2007 г., който създава революция на пазара на смартфони и се очаква по-късно тази година да достигне продажби от 100 милиона броя.
Миналата година компанията представи таблетите айПад (iPad), което доведе до безпрецедентен взрив в търсенето на таблети. Досега от това устройство са продадени над 25 милиона броя.
Тези успехи повишиха стойността на акциите на компанията от 9 долара преди връщането на Джобс до над 376 долара преди той да обяви оттеглянето си след края на вчерашната търговия.
В часовете след обявяването на оставката акциите на компанията поевтиняха с над 5%.
Преминавайки през рак на панкреаса през 2004 г. и чернодробна трансплантация през 2009 г., Джобс, както се твърди, е запазил огнения си маниер, донкихотовски индивидуализъм, нетолерантност към некомпетентността и прочутата си харизма.
"Понякога животът те удря с тухла по главата", каза той на церемонията по раздаването на дипломите на университета "Станфорд" през 2005 г., обобщавайки житейския си принцип.
"Не губете вяра. Трябва да откриете това, което обичате. (...) Така че продължавайте да търсите, докато го намерите. Не се примирявайте", посъветва той завършващите студенти.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!