Стефан Дюлайе е председател на Френско-българската търговска камара (ФБТИК) от три години. Завършил е Висшия институт по мениджмънт (Institut Supérieur de Gestion). Живее в България от 12 години и е акционер в компании в областта на маркетинговите комуникации и медиите у нас и на Балканите.
- Какво е основното, което задържа тук, в България, една френска компания - инвеститор?
- Не познавам нещастни френски инвеститори тук. Въпреки страничните проблеми, с които трябва да се преборим, България е една истинска страна на възможности. Също така, за нас, французите, тук е лесно, защото споделяме същите ценности за качествен живот. В много неща България може да бъде сравнена с една „малка Франция”.
- Можете ли да откроите кои са конкурентните предимства на България като място за инвестиции?
- На два часа и половина от Париж, т.е. една реална географска близост, обучена и евтина работна ръка. Всичко това превръща България в една истинска алтернатива на Азия, корпоративна данъчна ставка от 10% - най-ниската в Европа, истински данъчен рай и, не на последно място, възможността страната да се използва като истинска регионална платформа за проучване на съседните пазари.
- Има ли сектори от икономиката у нас, които са най-привлекателни за френските инвеститори?
- Без съмнение секторите на енергетиката, инфраструктурате, индустрията, селското стопанство и туризмът които са стълбовете на френската икономика.
- Има ли причини, които пречат или разколебават френски инвеститори да правят бизнес в България?
- Непознаването на страната, което се дължи на тоталното отсъствие на имидж във Франция, засилено от политическата нестабилност, са две от основните пречки които карат инвеститорите да изпитват съмнение за своето установяване в страната.
- Именно посланикът на Франция повдигна остро въпроса за състоянието на съдебната ни система. Френският бизнес в България следи ли готвените реформи, изобщо, според Вас, промени ли се нещо във времето след изявлението на посланика?
- Подкрепям изцяло нашия посланик. Когато отбелязваме злоупотреби срещу компании от нашата държава, дълг на нашия посланик е да ги оповести и да защити интересите на нашите граждани. Икономическата дипломация е вече препоръчана от Министерството на външните работи във всичките ни посолства.
Благодарение на неговата намеса имаше промяна в казуса с фирмата "Белведере", която беше върната на нейния първоначален собственик. Всичко това показва, че е имало истинска причина за реакция.
- Според някои данни френските инвестиции в България са много по-малко от тези от други страни от ЕС, отразяват ли точното състояние, така ли е това?
- Да, ние сме само на 12-то място като инвеститор в България. Все още сме в сянката на Румъния и Гърция, с които поддържаме исторически връзки. Нещата се променят и все повече големи френски компании считат София като хубава възможност за развитие.
- Има ли български продукт или марка, които да са сравнително популярни или с шанс да станат популярни във Франция?
- Освен известното българско кисело мляко, мисля, че розовото масло и козметичните продукти могат да имат истински успех. Културният туризъм в България, благодарение на съкровищата от тракийската цивилизация, ще бъде предпоставка за привличането на много нови туристи.
ФБТИК чества днес двойна годишнина: 10 г. от създаването си като търговска камара и 20 г. от основаването си като Френско-български бизнес клуб.
ФБТИК е част от CCI France International (международна мрежа на френските търговски камари в чужбина), която днес наброява 112 камари в 82 страни по целия свят.
През 1994 г. Бизнес клубът е създаден от 11 компании-основатели. Днес, като търговска и индустриална камара, наброява над 200 членове.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!