Начинът на живот на най-богатият човек в света, мексиканецът Карлос Слим, е далеч от този на т.нар. каймак на обществото, става ясно от книгата "Карлос Слим, нередактиран портрет" на сънародника на Слим - Хосе Мартинес.
Книгата всъщност е публикувана за пръв път през 2002 г., но в последствие Мартинес осъвременява съдържанието й, "тъй като Слим се превърна в най-богатия човек в света", обяснява самият автор пред АФП.
Карлос Слим си определя
месечна заплата от порядъка
на 20 хил. евро -
доста скромна сума на фона на огромното му състояние.
Той от години е в челната тройка на милиардерите заедно с американците Бил Гейтс и Уорън Бъфет, но тази година бе поставен на първо място от сп. "Форбс" (Forbes.com), според което авоарите му възлизат на 53,5 млрд. долара.
"Богатството
му вероятно е още по-голямо",
подчертава Мартинес пред АФП, обяснявайки водещата позиция на бизнес-магната с "експанзията му в Латинска Америка чрез "Америка мовил" (AmericaMovil.com).
"Америка мовил", компанията майка в отрасъл "телекомуникации" на империята Слим, е номер едно в мобилната телефония в Латинска Америка с около 200 млн. клиенти. Курсът на акциите й е скочил с 35% за година според "Форбс".
Карлос Слим, по
образование инженер,
изгражда корпорацията
си върху фиксираната и мобилната телефония, изкупувайки през 1990 г. компания "Телмекс" от държавата. Оттогава разшири "гамата" с финанси, търговия, хотелиерство и телевизия.
През последните
10 години той
е вложил 60 млрд. долара в
Латинска Америка,
а миналата година наля 250 млн. долара в капитала на изпадналия във финансови затруднения американски всекидневник "Ню Йорк таймс".
"Той не разполага с никакво право на глас, направи го, за да помогне на вестника, изпаднал в криза, и възнамерява да продава, но до момента издателската група още не се е възстановила", обясни Мартинес.
Корпорацията
му е вездесъща в Мексико -
до такава степен, че столичен ресторант уточнява под формата на остроумна шега, че е "единственото място в Мексико, което не принадлежи на Карлос Слим".
При все това Слим - петото дете на ливански емигрант и самият той баща на пет деца - е
много
дискретен човек.
"За разлика от аристократи, монарси и други личности от хайлайфа, той е изключително непринуден", изтъква Мартинес.
"Човекът, изградил всичко това, си е определил месечна заплата от 24 хил. долара, при положение, че държи контрола на 30-40% от фондова борса в Мексико", отбелязва той след дълги часове на разговори с милиардер, който доскоро носел пластмасов ръчен часовник.
"Той е алергичен
към публичността и живее скромно",
казва биографът в ревизирания и коригиран портрет.
"Излишества няма и в централата на корпорацията, където целият висш мениджмънт работи с една секретарка", разказва той.
Единственият
истински външен белег
за изключителното му благосъстояние е колекцията му от предмети на изкуството - най-богатата в Латинска Америка, с най-много скулптури на Огюст Роден, изложени извън Франция - намираща се в неговия частен музей, ръководен от една от дъщерите му.
"Бих казал, че съм скромен, децата ми - също. При това по желание и убеждение, а не чрез дисциплина", заявява в биографичния си портрет човекът, чието правило е никога да не прави бизнес с политици - нещо, което го отличава от много от предприемачите в страната му.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!