Около 30% е делът на сивата икономика от брутния вътрешен продукт (БВП), което е над 20 млрд. лв.
Това показват данните от ново изследване на Центъра за изследване на демокрацията.
Основните изводи сочат, че през 2010 г. се увеличават случаите на неплащане на данъци, мита и акцизи, както и източване на ДДС.
Заедно с нарастването на безработицата, взела връх през изминалата година, скритите трудови отношения също са намалели, каза Руслан Стефанов - председател на центъра.
Според него за да намали ефектът от кризата, бизнесът е съкратил служители без трудови договори и в резултат са намалели и случаите на скрита икономическа активност. Делът на недекларираните плащания е слабо понижен.
Близо 11-12% от населението са декларирали, че получават по-високо възнаграждение от заявеното в трудовия договор.
Около 5-6% от хората работят без никакъв трудов договор, отчете Стефанов. Тези цифри обаче трябва да се умножат по четири и тогава ще получим реалната картина на индекса, смятат експертите.
Причина за това е, че повечето хора не казват истината при проучванията. Това на практика прави около 44% сива икономика и укриване на доходи, смята Тихомир Безлов, главен експерт на Центъра за изследване на демокрацията.
Това число ни доближава до отчетения през 90-те години 50% дял на скрита икономика.
Секторите, които генерират най-много сива икономика, са енергетика, здравеопазване, фармацевтичният сектор и инфраструктурата, където трябва да се съсредоточи контролът, смятат от Центъра за изследване на демокрацията.
По думите на Тодор Ялъмов - старши анализатор от икономическия сектор на центъра, проблемът със сивата икономика е много важен, защото заради това изкривяване на данните се получава погрешна картина за реалното състояние на икономиката, а оттам - и до взимането на погрешни политически решения.
Контрабандата на цигари през 2010 г. е довела до загуби за бюджета от акцизи и ДДС в размер на около 400-500 млн. евро, заяви още Безлов.
Немарковите цигари без платен акциз т.нар "illicit whites", сред които има, както имитации на известни марки, така и умишлено неизвестни марки, са 70% от нелегалните тютюневи продукти, които влизат в страната.
Марковите цигари с платен акциз, които влизат от Сърбия и Македония, където акцизът е по-нисък, заемат около 10-15%.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!