С лед три години 1/3 от столичаните ще могат да се отопляват с енергия, произведена от горивото, което ще се получава от завода за третиране на битови отпадъци, съобщи изпълнителният директор на столичната "Топлофикация" Стоян Цветанов.
Той представи идейния проект за изграждането на нова инсталация за RDF гориво в "Топлофикация -София".
Според изчисленията след неговото завършване
тецът ще има нужда от 11% по-малко природен газ (равняващи се на икономия от 60 млн. лв.),
а през летните месеци водата за столичани ще се подгрява изцяло от тази инсталация без употребата на газ.
Това означава, че ще се спестят пари и ще се направи опит цената на топлинната енергия да не се повишава, отбеляза Цветанов.
Част от сградата на бъдещата инсталация ще бъде прозрачна, така че нощем ще може да се види в реално време как съоръженията работят, посочи Цветанов.
Според него това е и посланието към софиянци - икономически обоснован "зелен" проект, който ще позволи топлинната енергия да бъде най-евтина.
По думите му най-старата и амортизирана централа в столицата е била ТЕЦ "София". До края на годината обаче се предвижда пускането на първата турбина от 30 години насам в компанията, а през следващата година - втората. Така
ТЕЦ "София" ще се превърне в най-модерната на Балканите.
"Технологията, която ще изградим в София, е една от най-авангардните и тя ще бъде пример за целия регион. Има около 450 завода с подобна - доста солидна и сигурна - технология в Европа.
Имаме увереност, че тя ще работи добре. Много добре анализиран е и видът на пречистващите инсталации и изискванията на ЕС за емисиите ще бъдат стриктно спазвани", заяви Нилс Хом от датската фирма "Рамбол", консултант на проекта.
Председателят на Столичният общински съвет (СОС) Елен Герджиков добави, че този проект е емблематичен, защото показва модела, по който според СОС трябва да се развива "Топлофикация" - модернизация, различни източници на енергия, икономично производство.
Според столичния зам.-кмет по екологията Мария Бояджийска темата за отпадъците е изключително актуална, а Столичната община изпълнява едни от най-големите проекти в Европа по управление на отпадъците и по ОП "Околна среда".
Общата стойност на проекта е 345 млн. лв., а ЕС отпуска 295 млн. лв.
"По този начин ще се намали и таксата за битови отпадъци. Следва и изграждане на инсталацията за биологично и механично третиране. Ще се произвеждат компост, електроенергия и новото RDF гориво, с което ще се добива топлоенергия.
Предстои договорът да бъде подписан до края на месеца. Срокът за изпълнението на проекта е 19 месеца.
Този проект ще даде завършеност на системата за преработка на отпадъци и ще бъде един от приоритетите на общината за следващия програмен период" , заяви Бояджийска.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!