Жителите на отдалечена швейцарска алпийска долина отказаха съкровище, което би им донесло десетки милиони британски лири, съобщава британският в. "Телеграф".
Местните обитатели на няколко села в долината Медел не проявиха особен ентусиазъм от планините им да бъде изкопавано злато.
След месеци мъчителни дебати жителите гласуваха миналата седмица на референдум да бъде спряна проучвателната дейност на канадската минна компания "Ен Ви Голд", която търси златна руда, при все че очакванията бяха добитото злато да бъде на стойност на 1,2 млрд. долара. Смята се, че
златото се крие в слоевете на обкръжаващите долината снежни планини
Това би била първата златна мина на Швейцария и една от малкото в Европа, но хората се плашат от перспективата долината им да се превърне в миниатюрна версия на Клондайк.
Така те се отказват от неочаквано щастие на стойност около 40 милиона швейцарски франка (27 милиона британски лири) през следващото десетилетие - истински източник на богатство за 450-те жители на живописната долина.
Дебатът пося дълбоко разделение сред дървените къщички и тихите улици на селата в долината, където хората говорят ретроромански.
Резултатите от референдума са недвусмислени - 90 души са за проекта, а 180 - против.
Мнозина се опасяват, че долината с кристално чистите си потоци, иглолистни гори и складове за дървен материал ще бъде непоправимо белязана от мината, от която ще бъдат изкопани около пет милиона тона скали.
Отрицателният вот е бил подкрепен не само от екологични мотиви
Младите мъже в селата се опасяват, че 200-те миньори, които ще пристигнат за развитието на проекта, може да им откраднат приятелките. Дори младите жени не са особено ентусиазирани от появата на нови хора.
Според 41-годишния Томас Боем обаче, който работи в хотел Валасша, приютяващ единствения бар и ресторант в долината, мината би преобърнала дългосрочния демографски спад на долината.
Там 90 жители са на възраст над 75 години, а младите напускат възможно най-бързо, тъй като няма работа. Няма ски лифтове или хижи, а единствените туристи, посещаващи региона, са рибари, скибегачи и ловци, които преследват благородни елени и диви кози.
Първоначални проучвания за златна мина са правени през 1980-те години. По-скорошните проучвания сочат, че снежните върхове около долината Медел са богати на златна руда.
Според направените тестове местните скали съдържат 10 грама злато на тон, което е двойно повече от минимума за жизнеспособна мина.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!