Това съобщи пресслужбата на кабинета.
Теренът е разположен на територията на областите Разград, Силистра, Добрич, Шумен и Варна и е с размер 4398 кв. км.
Дружеството е избрано за титуляр на разрешението след конкурс.
В дейности по опазване и възстановяване на компоненти на околната среда по време на и след изпълнението на работната програма "Шеврон България Експлорейшън енд Продакшън" ще вложи 4 млн. евро.
Миналия месец стана ясно, че именно "Шеврон" е спечелила търга за експлоатацията на полето край Нови пазар.
Министърът на енергетиката Трайчо Трайков обяви, че компанията ще подготви 5-годишна програма на стойност 50 милиона евро.
"Шеврон" ще плати 30 милиона евро на държавата, за да започне да търси газ в скалните образувания, чийто потенциал е изчислен между 300 милиарда и 1 трилион кубически метра шистов газ.
На 10 юни от политическа партия "Коалиция за България" поискаха мораториум върху добива на шистов газ у нас, докато не бъде изготвена независима оценка за влиянието на такива действия върху гъсто населени територии.
По повод опасенията от негативно влияние върху околната среда на добива на такъв газ, преди няколко дни Трайков заяви, че всяка технология е свързана с някакви теми, които трябва да се изяснят технологично.
Добивът на конвенционален газ, на скални материали, на руди и т.н. минава задължително през изключително стриктна екологична оценка, заяви той.
Шистовият газ е технология, която направи революция на газовия пазар, добави министърът. По думите му благодарение на добива на природен газ от шисти от 2007 до 2010 г. добивът на газ САЩ е увеличен около 10 пъти.
Шистите са скали с малки микроскопични кухини, в които се съдържа природният газ. Те се намират обикновено на много голяма дълбочина, около 3000-4000 метра, а водоносните пластове, за които се смята, че са основният риск, се намират около 2,5 км по-нагоре.
Вкарва се сонда на 3-4 хил. метра под земята и се вкарва под високо налягане смес от 99,99% вода, пясък и химикали много под водоносните пластове.
Опасенията на еколозите са свързани именно с химикалите, които се инжектират под земната повърхност.
Между 50 и 70% от замърсената с химикали вода се събира обратно и се отстранява, но останалата вода може да зарази подпочвените води, предупреждават еколозите.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!