За нови скандални разкрития как електроразпределителните дружества са ощетявали държавата с милиони в продължение на години информират "24 часа" и Би Ти Ви.
"За няколко години ЧЕЗ и Е.ОН са похарчили абсолютно ненужно десетки и стотици милиони за външни услуги. Така те са източвали печалбата си от електроразпределенията към други компании без да се плащат дивиденти на държавата. Отделно хазната е губила и от ДДС", съобщи Би Ти Ви като се позова на отлично информирани източници в Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР).
В неделя на извънреден брифинг с участието на премиера председателят на ДКЕВР Ангел
Семерджиев съобщи, че основното нарушение на електроразпределителните дружества е при възлагането и превъзлагането на външни услуги на подизпълнители.
Премиерът Бойко Борисов заяви, че части от доклада на ДКЕВР за електроразпределителните дружества ще бъдат предадени на НАП, а компаниите ще бъдат подложени на данъчна проверка.
"Ако има престъпление - прокуратура, ако има нарушение на лицензията - глоба от регулатора, ако има нарушение на финансовата дисциплина - санкция от данъчните", коментира министърът на икономиката Трайчо Трайков, цитиран от Би Ти Ви.
Източници на телевизията разказват как е действала схемата по ощетяване на държавата.
Потребителят плаща чинно сметките си за ток. В компаниите се трупат огромни суми като печалби. Задачата пред компаниите е да направят така, че печалбата да бъде източена. Така хем ще бъде платен по-малък дивидент на държавата като съакционер, но също и държавният регулатор няма да бъде скандализиран и със сигурност няма да ореже техните приходи следващата счетоводна година. Затова компаниите харчели десетки милиони към други фирми за външни услуги.
В интервю за "Стандарт" днес, в отговор на въпрос какъв дял от договорите са изнесени към компаниите-майки, Ангел Семерджиев казва, че на практика почти всички дейности са изнесени за двете компании ЧЕЗ и Е.ОН.
"Според нас това определено е довело до завишаване на разходите, които са правени преди за същите услуги. Особено като се има предвид, че са превъзлагани тези услуги от компанията майка.
Другият ефект от изнасянето на дейностите е, че се създава възможност да се избягва задължението за провеждане на обществена поръчка", посочва шефът на ДКЕВР.
ЧЕЗ оперира в България изцяло според регулаторната рамка и законовите изисквания на държавата, заявиха от компанията в съобщение по повод публикациите.
В договорите за аутсорсинг няма нищо нередно, посочват от ЧЕЗ и допълват, че тези договори са сключени с предварителното знание и с одобрението на ДКЕВР, като за това има решение на ДКЕВР от края на 2006 г.
Притеснителен е фактът, че коментираните от медиите цифри са извадени от контекста на договорите и не предоставят коректна и точна информация за извършените услуги и стойността им, заявяват от ЧЕЗ.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!