Работодателите ще плащат и през 2011 г. първите три дни от болничните, е предвидено в проектобюджета на държавното обществено осигуряване за догодина.
Това каза пред журналисти днес министърът на труда и социалната политика Тотю Младенов.
Той участва във форум, с който се постави началото на национална седмица, посветена на борбата с бедността.
През трите първи болнични дни работниците ще получават 70% от полагаемата им се заплата.
До юли т.г. работодателите плащаха само първия ден от болничните, а НОИ - следващите.
След това те поеха първите три дни, със 70% от заплатата.
Промяната бе направена като антикризисна мярка и гласувана да е в сила до края на 2010 г. Министър Младенов обаче посочи, че мярката ще продължи да действа като антикризисна и догодина и цели да бъде засилен контролът.
В момента НАП и НОИ работят съвместно по диференциране на минималните осигурителни прагове за самоосигуряващите се от догодина. Ще има поне три скали, каза Младенов. В момента минималният осигурителен доход за самоосигуряващи се е 420 лв.
Министър Тотю Младенов заяви, че се надява Министерският съвет да вземе най-правилното решение и
от догодина да започне да расте минималната работна заплата.
Той припомни, че предложението на Министерството на труда и социалната политика е заплатата от първи януари догодина да бъде вдигната до 270 лв.
Сега около 500 хил. работещи в частния сектор получават официално до 270 лв, тези хора по думите на Младенов са "работещи бедни". Минималната заплата освен икономически, има и социални измерения, каза Младенов.
Той допълни, че работодателите и синдикатите работят по изработване на механизъм за определяне на минималното възнаграждение, но имат известни различия, правителството също ще вземе отношение по механизма.
В момента социалното министерство има разговори с финансовото за минималната работна заплата, каза Младенов и допълни, че "нагласите са добри".
Прагът на бедност в България сега е 211 лева. В отговор на въпрос дали ще бъдат вдигнати пенсиите, министър Младенов каза, че когато се увеличат доходите, ще бъдат
вдигнати и пенсиите, което е нормалната логика, защото обратното води до "дефицит в НОИ от 2 млрд. лв".
За следващата година бюджетът на министерството не предвижда свиване на социалните разходи спрямо изразходваните тази година, съобши още министър Младенов.
По думите на Младенов най-важните мерки, които трябва да бъдат взети за преодоляване на бедността, са свързани с националните цели по заетостта и насърчаване на социалното включване, като е важно те да бъдат разработвани с много ангажирани институции по проблема и индивидуалното участие на всеки гражданин.
Министерството започва сериозни законодателни промени, насочени към уязвимите групи, каза Младенов и уточни, че част от тях са промени в закона за интеграция на хората с увреждания, като се предвижда нов вид финансова подкрепа.
Ще бъдат финансово остойностени социалните услуги, от които се нуждаят хората с увреждания, каза заместник-социалният министър Валентина Симеонова.
За услугата "личен асистент" догодина например ще бъдат давани ваучери на хората с увреждания, за да могат да наемат личен асистент. По този начин
ще се върви към създаване на "лични бюджети" на хората с увреждания,
каза Симеонова. По думите й занапред ще има нов подход при даването на пари, като се прави комплексна здравна и социална оценка от мултидисциплинарен екип.
Такива екипи в момента правят оценка на нуждите на около 2000 деца от институции по проекта "Детство за всички", който е част от правителствената стратегия за деинституционализация, каза председателят на ДАЗД Надя Шабани.
Предвижда се в рамките на следващите три години да бъдат закрити всички институции за деца с увреждания. С това, за което настоява Българският хелзинкски комитет, нямаме различия, работим в една посока, каза министър Младенов в отговор на въпрос.
По думите му сроковете за деинституционализация, които си е поставило правителството, ще бъдат изпълнени.
Младенов допълни, че докладът на БХК показва, че има активно действаща прокуратура, която трябва да се намеси там, където социалните работници нямат компетенции.
В момента диетолози работят върху актуализиране на режима на хранене на децата с увреждания, каза Шабани.
Реинтеграцията на децата с увреждания в семейна среда е много трудна, тъй като към 80% от тези деца родителите не проявяват интерес, каза заместник-социалният министър Валентина Симеонова.
Тя допълни, че държавата ще подкрепи семействата, които искат да се грижат за децата. На форума присъстваха ръководителят на представителството на ЕК в България Зинаида Златанова, председателят на парламентарната комисия Драгомир Стойнев, представители на синдикатите и работодателите.
Според Стойнев икономическата криза не може и не трябва да бъде оправдание за отмяна на социални права и социалната политика не може да се възприема като разходна политика. Златанова призова за преодоляване на стереотипите по отношение на бедността.
От "Подкрепа" заявиха, че от другия месец започват кампания в цялата страна за достоен труд.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!