Комисията по разузнаване към Камарата на представителите на САЩ предупреждава, че двете водещи китайски компании за телекомуникационна техника "Хуавей текнолъджис" (Huawei Technoligies) и "Зет Ти И Корпорейшън" (ZTE Corp.) представляват сериозна заплаха за сигурността на САЩ, предаде Асошиейтед прес, позовавайки се на копие от проектодоклада й.
Комисията препоръчва на регулаторните органи да блокират операциите по сливане и придобиване на фирми в САЩ от страна на двата гиганта.
Тя съветва също американски правителствени системи да не използват оборудване от двете компании, а американските частни фирми - да избягват да работят с тях.
Резултатите от продължилото близо година разследване на комисията могат да попречат на двете китайски корпорации да разширят бизнеса си в САЩ.
Комисията критикува в доклада си двете компании, че не са предоставили достатъчно информация, за да разсеят безпокойствата й, включително подробна информация за официалните връзки или регулативно взаимодействие с китайските власти, отбелязва Ройтерс.
Комисията посочва, че разполага с твърдения на неназовани експерти от тази промишленост и от настоящи и бивши служители на "Хуавей", подсказващи, че компанията може да е отговорна за подкупи и корупция, дискриминационно поведение или нарушения на авторското право.
Въз основа на събраната поверителна и неповерителна информация смятаме, че не може да се има доверие на "Хуавей" и Зет Ти И, че не са под влияние на чужда държава, което ги прави заплаха за сигурността на САЩ и нашите системи, подчертава комисията.
Комисията започна разследването си вследствие на загриженост от факта, че Пекин може да използва тези две бързоразвиващи се компании за икономически или военен шпионаж или за кибератаки.
"Хуавей" и Зет Ти И вече отрекоха връзки с китайското правителство.
Китайските телекомуникационни компании работят в съответствие с принципите на международните търговски отношения, заяви в Пекин говорителят на китайското министерство на външните работи Хун Лей, цитиран от ИТАР- ТАСС.
Китайската страна се надява, че членовете на комисията ще отчетат реалните факти и ще подпомогнат взаимноизгодната търговия между двете страни, подчерта дипломатът.
Същевременно "Сиско систъмс" прекрати отдавнашно партньорство в продажбите със Зет Ти И след вътрешно разследване на твърденията, че китайския производител на телекомуникационна техника е продал на Иран мрежово оборудване на "Сиско", предаде Ройтерс.
Разследването на "Сиско" бе предизвикано от информации на Ройтерс през март и април, в които се разкрива как компанията Зет Ти И е продала забранено компютърно оборудване от "Сиско" и други американски компании на най-голямата иранска телекомуникационна фирма.
Информациите на Ройтерс предизвикаха вътрешни разследвания в засегнатите компании, както и разследване на американското министерство на търговията, на комисията на Конгреса и на ФБР.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!