Федералната комисия по ценните книжа и фондовите борси (ФКЦКФБ) в САЩ от 1993 г. е унищожила данни за 9000 разследвания на компании от "Уолстрийт".
Комисията е подложена на критики от властите заради небрежното си отношение към изпълнението на задълженията си.
Близо 15 години тя е унищожавала данни за компании от "Уолстрийт", заподозрени в злоупотреби.
Някои от тези компании имат пряка връзка с възникването на финансовата криза през 2008 г.
За извършване на процедури, подозрително напомнящи заличаване на следи, на властите е съобщил юристът на комисията Дарси Флин.
Той е изпратил писмо до сенатора Чарлз Грасли, в което посочва, че унищожаването на информация по дела "в ранна фаза на разследване" се е практикувало от 1993 г. до 2010 година.
На Флин е забранено да контактува с медиите, но редица американски издания, включително в. "Ню Йорк таймс" и списание "Ролинг стоун", са узнали съдържанието на писмото.
Според медиите унищожените документи са съдържали данни, събрани по около 9000 предварителни разследвания, водени от комисията срещу предприемачи като Бърнард Мейдоф и големи американски корпорации.
Сред тях са имена като "Голдман Сакс", "Леман брадърс", "Банк ъв Америка", "Морган Стенли" и "Ситигруп".
Тези банки са сред институциите, които активно са търгували с "токсични" ценни книжа, тласнали в крайна сметка САЩ и цялата световна икономика до ръба на пропастта.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!