Мафията в България пере пари чрез нощни клубове, автокъщи и казина, се казва в доклад на Бюрото за борба с наркотиците към Държавния департамент на САЩ, посветен на прането на пари и финансовите престъпления в различните страни. (Вж. доклада)
Големият дял на сивата икономика, преобладаващите плащания в брой и липсата на ефективно правосъдие правят България уязвима за финансови престъпления, дело на местни и чуждестранни банди, които се занимават с трафик на хора и наркотици, контрабанда, данъчни измами, измами с кредитни карти и все по-често - измами в инернет, пише в частта за нашата страна.
Освен това България е ключова транзитна точка за трафик на хора и наркотици към Западна Европа.
Контрабандата продължава да генерира мръсни капитали в българската финансова система, най-вече от контрабандни цигари, алкохол и гориво.
Корупцията в публичния сектор също остава голям проблем.
Престъпниците в България често създават малки фирми, за да прикрият изпраните пари, като те все по-често се регистрират на офшорни територии, отбелязва докладът. Въпреки това заради икономическата криза компаниите регистрират все по-ниска печалба и така прането на пари на тези територии става все по-трудно.
През 2012 г. с пране на пари в България са се занимавали най-често казина, нощни клубове, автокъщи и в по-малка степен търговци на едро, се отбелязва в доклада.
Туризмът и хазартът също се смятат за значителни сектори за пране на пари от организирани престъпни групи.
В документа се посочва още, че в България има шест безмитни зони, които могат да се използват за избягване на митнически такси, особено при търговията с горива и цигари.
Българските власти имат ограничен успех в борбата с прането на пари, пише в доклада. От 1 януари до 30 ноември 2012 г. българската прокуратура е завела 34 дела за пране на пари, а има издадени 19 присъди. Местните власти се опитват да преследват предимно по-лесната за доказване корупция на ниско ниво в държавния апарат, а случаите от голям обществен интерес, като сделките за големите инфраструктурни проекти в енергетиката, които са източили милиони от парите на данъкоплатците, като цяло не се разследват.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!