През януари и февруари чуждестранните туристи, посетили България, са били с 6,5% по-малко спрямо същия период на миналата година, съобщи председателят на Държавната агенция по туризъм Анелия Крушкова. Приходите от чуждестранни туристи за периода намаляват с 9,1%.
С 22% са намаляли пътуванията на българи в чужбина и се запазва тенденцията за намалявана на обема на износ на български капитал в чужбина при туристически посещения.
Крушкова се надява през март свиването в броя на туристи да бъде компенсирано. Сега чуждестранните туристи предпочитат да изчакат със записванията до април и май, за да се ориентират в разразилата се, по думите на Крушкова, ценова и бонусна война от туристически предложения.
Най-чувствително е намалението на посещенията от традиционните за страната дестинации. От Русия - с 19,8%, от Великобритания - с 15%, от Сърбия - с 31%, от Германия - с 3,5%.С 2% намаляват посещенията на туристи от ЕС за периода.
Ръст има само на посещенията от Румъния - с 50%.
С 37% са намаляли пътуванията на българите през януари и февруари в Гърция, а в Турция - с 4%.
Анелия Крушкова представи проучване на "МБМД Консултинг" за зимната ваканция на чужденци и на българи в България - "Зима 2008-2009", което показва, че България вече не се възприема като евтина дестинация нито от българските, нито от чуждестранните
туристи. Друга тенденция показва ръст на сумите, които почиващите оставят в курортите ни.
Проучването е направено сред 1553 души между 25 декември и 7 февруари. Според него половината от анкетираните, които през предходните години са почивали в чужбина, декларират, че тази година почивката в България им е харесала повече. Почти всички български туристи биха почивали отново в същия курорт и биха го препоръчали на свои познати и близки. Най-често посещаваните курорти са Банско и "Пампорово".
Основните препоръки, които анкетираните са дали за подобряването на българския туризъм, са били да се засили рекламирането на страната в чужбина, да се подобрят пътищата и да спре строителството в курортите.
Средните разходи за един туристически пакет са 370 лв., а допълнителните - 295 лв. Тези, които са почивали, без да ползват пакетната услуга, средно са харчили 423 лв.
Проучването показва, че два пъти по-малко са туристите, които са предпочели да си купят предварително туристически пакети. 90% от интервюираните са казали, че избират къде да почиват до един месец предварително.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!