Вк ка зима леден път се простира на 400 км през тундрата, за да осигури доставки за една от най-изолираните златни мини в света, разказва Ройтерс.
Няма друг начин големи машини да достигнат до Купол - арктическата мина за 700 млн. долара, която е в основата на съживяването на производството на злато в Русия след пет последователни години на спад.
"Това са едни от най-тежките климатични условия, при които съм работил. А съм работил в пустинята Атакама в Чили и на голяма надморска височина в Индонезия", разказва Патрик Дохърти, главен мениджър на Купол.
Само Южна Африка има повече злато от Русия, но за Москва е трудно да разработи огромните находища в негостоприемния руски Далечен изток.
Първите мини в района са създадени през 30-те години от затворници в системата ГУЛАГ, създадена от Сталин.
Русия е най-големият в света доставчик на енергийни суровини, но понижаването на цените и спадът в търсенето намалиха приходите й от износа на природен газ до около 8% от брутния вътрешен продукт (БВП) през първото тримесечие на 2009 г. спрямо близо 11% година по-рано.
Златото обаче спечели от рецесията
Като "сигурно пристанище" златото бе защитено от спада в търсенето, довел до поевтиняване на другите суровини, и през тази година поскъпна с 10 на сто - близо до рекордната цена от 1030 долара за тройунция, достигната през март 2008 г.
Чукотка, регион, който през последните осем години бе съживен от инвестициите за 2,5 млрд. долара на милиардера Роман Абрамович, през първата половина на тази година е произвел 20 на сто от руския златен добив.
След като през юли м.г. Абрамович се оттегли от поста губернатор, сега златото е "билетът" на региона към икономически растеж, отбелязва Ройтерс.
През 2008 г. Русия бе петият в света производител на злато - между Австралия и Перу. Миналата година руското производство се увеличи с 13 на сто, което е повишение за първи път от шест години, а през първата половина на т.г. нарасна с
още 25%.
С мина Купол пряко са свързани работните места на 1400 души от общо 50-хилядното население на Чукотка. Миньори и обслужващ персонал прекарват в мината по четири седмици и по четири седмици извън нея, като печелят средно по 50 хил. рубли месечно или с 25% над средното възнаграждение в региона.
Алкохолът в мината е забранен
Миньорите прекарват свободното си време в игра на комар, в гимнастическия салон или пред телевизора. Пуканките са обичани, а миналата година там са изядени 8 тона месо от северен елен.
"Аз свиря на китара - имаме музикална зала. Обичам баскетбола - имаме и спортен салон", посочва 34-годишният механик Андрей Аксанов, който - както и 80% от останалите миньори, идва от Магадан - пристанищен град на 1500 км в югозападна посока.
Оттам води началото си минното дело в руския Далечен изток. Сталин, който се нуждаел от хора за разработване на откритите златни находища, за две десетилетия от 30-те години изпраща в трудовите лагери там стотици хиляди затворници.
От това зловещо начало Магадан се е превърнал в център на златодобива в Далечния изток. След като Купол отваря врати, милиарди буци руда са преработвани в чист метал в рафинерията Колима в северната част на града.
Русия възстановява добива на злато в някогашния ГУЛАГ
Само Южна Африка има повече злато от Русия, но за Москва е трудно да разработи сама огромните находища в негостоприемния руски Далечен изток
14 август 2009, 09:53
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!