Това може да са около 350-400 млн. евро за тази година и още 1-1.5 млрд. евро за следващата.
Това няма да е държавен заем от Русия, каза по-рано днес в телевизионно интервю вицепремиерът и финансов министър Симеон Дянков.
След срещата на министрите пред журналисти беше обяснено, че руснаците са готови да влагат средства "на временна основа", защото разбират, че в момента, в който българското правителство избере стратегическия инвеститор, той ще им върне парите, вложени до този момент.
Министър Трайков съобщи, че Българският енергиен холдинг (БЕХ) обяви процедурата за избор на консултант по проекта АЕЦ "Белене". Около година ще отнеме изборът на стратегически инвеститор и това отваря празнина, коментира министър Трайков
Той отбеляза, че условията на българското правителство са да няма държавна гаранция срещу финансирането, нито корпоративна гаранция. Ще се създаде проектна копания и тя ще бъде финансирана от руската страна, така че да продължава работата.
Обезпечение на финансирането ще бъде това, което ще се построи и това, което вече е построено, а не държавна гаранция, отбеляза министърът.
"Водехме разговорите, придържайки се към прагматизма", заяви Шматко. Днес започна работа по осъществяването на решенията, взети по време на заседанието на междуправителствената българо-руска комисия през декември миналата година.
Обсъдени бяха и другите енергийни проекти, за нас България е важен партньор по проекта "Южен поток", добави руският министър.
"Сигурни сме в това, че проектът АЕЦ "Белене" е печеливш, основният въпрос, който стои сега, е как да направим така, че изграждането на обекта да започне възможно по-бързо", добави генералният директор на "Росатом" Сергей Кириенко.
Част от средствата сме готови да влагаме и като постоянна вноска до постигане на акционерен дял, който българското правителство реши за уместен да ни предостави, добави той.
С българската страна имаме еднакъв подход към проблема, заяви той. Смятаме за правилно, че правителството обявява днес нов конкурс за финансов консултант, единственият проблем е времето.
Смятаме, че строежът не бива да се забави с година - година и половина, заяви Кириенко. АЕЦ "Белене" ще бъде първата подобна централа в региона, ако изчакаме още година - две, конкурентните предимства на проекта ще бъдат загубени, посочи шефът на "Росатом".
Не са ни
необходими държавни гаранции, защото сме убедени в изгодността
на проекта, подчерта той.
Министър Трайков съобщи, че ще бъде създадена съвместна проектна компания. Ще трябва да се направи оценка на българския апорт - стойността на активите, които са на площадката АЕЦ "Белене", стойността на самата площадка, както и направените вече от българска страна разходи за материални и нематериални активи.
Когато се създаде дружество с този капитал в него, то ще може да ползва дългово финансиране и да увеличава капитала си на база акционерно участие, поясни Трайков. Това зависи от избора на инструментариум, финансите са много развита наука, има различни начини за структуриране на финансирането, добави той.
Ще гледаме да използваме начин, по който проектът да бъде
привлекателен за стратегически инвеститор, заяви Трайков.
След обявения днес от Българския енергиен холдинг конкурс за
избор на финансов консултант по проекта се очаква до два-три
месеца такъв консултант да бъде избран, допълни Трайков.
Консултантът ще подготви документацията за избор на стратегически инвеститор и ще участва в избора на инструментариум за финансирането на проекта, заедно с руските ни партньори, заяви министърът.
На въпрос дали да очакваме през март строителството на новата централа да започне, Трайчо Трайков отговори, че не може да започва строителство на централата, без лиценз от Агенцията за ядрено регулиране.
Сергей Киренко заяви, че съгласно разчетите на "Росатом", за 2010 г. е необходимо финансиране на дейностите по строителството на АЕЦ "Белене" от 700-800 млн. евро.
Тъй като вече е краят на февруари, а става въпрос за начало на дейност към края на март, ние виждаме, че изпълнителите няма да могат да осъществят такъв обем от дейности за посочените суми и затова нашата оценка е, че за 2010 г. вече ще бъде необходимо финансиране от 350-400 млн. евро, посочи Кириенко.
Това включва и плащане на следващи етапи от изготвянето на необходимото оборудване, което се произвежда в Русия, а също и в Германия и във Франция, добави той.
Сумата включва и организирането на
дейността на площадката на АЕЦ "Белене".
Финансовите нужди за 2010 г. зависят от това какъв обем от
дейност ще бъде извършена през тази година, но по наша оценка
необходимото финансиране за догодина ще бъде 1-1.5 млрд. евро,
отбеляза Кириенко.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!