Русия няма да строи АЕЦ "Белене" на всяка цена, заяви пред български журналисти в Москва генералният директор на руската държавна корпорация "Росатом" Сергей Кириенко.
Според него, ако фиксираната окончателна цена бъде под 6,4 млрд. евро, проектът става нерентабилен и Русия може да се откаже от участие в него.
Сергей Кириенко потвърди готовността на Русия за дялово участие в АЕЦ "Белене", като очаква то да бъде между 30 и 40%.
Изчислена към днешна дата стойността на централата е 6,7 млрд. евро, посочи той, като се позова на подписаните договори и добави, че всяко забавяне увеличава стойността на проекта.
Със президента на руската корпорация "Росатом" Сергей Кириенко имаме изключително конструктивен диалог и
не вярвам, че преговорите с него се водят чрез пресата,
каза обаче министърът на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков.
Според министъра проблем е, че "Росатом" не е заявил при подписването на договора, че най-ниската цена за АЕЦ "Белене" според компанията е 6,4 млрд. евро. А това е прекалено висока цена, коментира Трайков.
Той напомни, че Сергей Кириенко ще пристигне в София идния вторник и тогава ще бъде обсъдено дали Русия поставя някакви срокове на България, в които страната ни да реши позициите си за проекта. Такива срокове засега няма, каза Трайков.
В момента проектът за АЕЦ "Белене" не е по-замразен от лятото на миналата година и оттогава е свършена огромна работа, отбеляза Трайков.
При посещението на руският премиер Владимир Путин в България стана ясно, че Русия е предложила цена от 6,3 млрд. евро за АЕЦ "Белене". Още тогава Трайков коментира, че това е твърде висока цена за България.
Очакванията на българското правителството били да се договорят с Русия за крайна цена с 1 млрд. над подписаните при предишния кабинет 3,9 млрд. евро.
По думите на Кириенко обаче не може да се слезе под минималната рентабилност и
ако трябва, "Росатом" ще се откаже от проекта.
Ако до пролетта на идната година не бъде взето решение за строителството на централата, ще възникне въпросът какво да се прави с готовото вече оборудване.
Според директора на "Росатом" първият бетон може да бъде излят още септември догодина, а първият реактор да заработи до 2016 г.
Проектът е изгоден и за двете страни, категоричен беше шефът на "Росатом", като посочи, че направените инвестиции ще се възвърнат за по-малко от 19 години.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!