Русия може да се откаже от строежа на газопровода "Южен поток", ако се сблъска с непреодолими препятствия, а алтернативата е изграждане на завод за втечнен газ на Черно море.
Това заяви говорителят на премиера Владимир Путин, Дмитрий Песков, цитиран от ИТАР-ТАСС.
Заводът за втечнен газ е "хармонична съставна част" от проекта Южен поток, изтъкна Песков, според когото в случай на непреодолими препятствия тази съставна част може да се превърне в алтернатива на тръбопровода.
По думите на вицепремиера Игор Сечин след вчерашните разговори в Кремъл, на които
Русия не получи съгласието на Турция за прокарване на газопровода по дъното на Черно море
в изключителната икономическа зона на Турция, Москва обмисля по-евтини варианти, включително алтернативна възможност за пренос на руски газ до Европа не по тръбопроводи, а във вид на втечнен природен газ.
"В момента руската компания Газпром и правителството обмислят различни варианти за минимизиране на издръжката при реализацията на проекта Южен поток", посочи Сечин пред в. "Комерсант".
Според него заводът за втечнен газ може да бъде построен и в Северна Русия близо до ямалския газ. Руската страна не разбира причините, поради които не се дава разрешение, изтъкна снощи Сечин пред журналисти.
От една страна турските партньори твърдят, че Газпром не е предоставил икономически доказателства за реализацията на проекта, каквито той не може да представи, тъй като му е дадено разрешение за провеждане на проучвателни работи едва от 31 май, уточни той.
"Това е предмет на преговори", отбеляза той, като добави, че президентът Дмитрий Медведев му е наредил да продължи преговорите с турската страна.
Експерти, цитирани от "Комерсант", отбелязват, че руските власти се опитват да окажат натиск над Анкара.
"Всички приказки за строеж на завод за втечнен природен газ са блъф, предназначен за турските уши. Преди се опитваха да ги убедят с морков, а сега пуснаха в ход тоягата", посочи анализаторът от "РусЕнерджи" (RusEnergy) Михаил Крутихин.
Събеседниците на изданието, цитирани от Полит.ру, подчертават, че строителството на завод за втечнен природен газ на Черно море означава изграждане на регазификационни терминали в България или Румъния.
Освен това големи танкери няма да могат да преминават през Босфора. Строежът на такъв завод в Ямал според специалистите е утопия, тъй като там корабоплаването е възможно само през два месеца в годината.
Газопроводът "Южен поток" има за цел да намали транзитната зависимост на Русия от Украйна.
Морският участък на газопровода трябва да премине по дъното на Черно море от компресорната станция Береговая на руския бряг до българския бряг.
Общата му дължина кще бъде около 900 км, а максималната дълбочина - над 2 км. Строежът на морския участък е възложен на Газпром и на италианската компания Ени (Eni), като до края на годината към тях трябва да се присъедини френската Е Де Еф (EDF).
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!