Румънските служители, които работят на пълен работен ден, са се трудили миналата година по 41,3 часа седмично, което е най-високото ниво в Европейския съюз.
Средната продължителност на работната седмица в Европа е 39,7 часа.
Румъния е следвана от Люксембург с 40,8 часа седмично, Великобритания, Полша, Германия и България - 40,5 часа седмично и Естония и Чехия с 40,4 часа седмично, според доклад на Европейската фондация за подобряване на условията на труд и живот.
Средният служител, работещ на пълен работен ден, в Европейския съюз през 2010 г. е работил седмично с 12 минути повече отколкото през 2009 г. и е ползвал 25 дена отпуска, се посочва още в доклада.
През 2009 г. средната работна седмица в ЕС е била от 39,5 часа. Все пак цифрите за миналата година остават под нивото от 2006-07 г., когато работната седмица е достигнала 39,9 часа в ЕС.
Най-кратка работна седмица имат финландците
- средно 37,8 часа, следвани от французите с 38 часа и ирландците с 38,1 часа. По отношение на отпуските Дания и Германия заемат челната позиция с 30 дни годишен отпуск, договорени в споразуменията с профсъюзите.
След тях се нарежда Италия с 28 дни. Румъния с 21 дни платен годишен отпуск се намира в дъното на класацията, следвана от Кипър и Естония с 20 дни годишен отпуск.
По брой на официалните празници Румъния е била миналата година на предпоследно място в ЕС с шест дни. Само Холандия е имала по-малко празнични дни - пет.
Най-много празници са отбелязани в Испания (14 дни), следвана от Малта, Словакия и Кипър (13 дни).
Средното ниво за ЕС е 9,6 дни официални празници годишно.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!