Руската държавна корпорация "Росатом" е готова вместо два блока на АЕЦ "Белене" да построи един в АЕЦ "Козлодуй", заяви ръководителят й Сергей Кириенко.
"Клиентът винаги е прав. За вашите пари - какъвто искате каприз", изтъкна той в отговор на въпрос на ИТАР-ТАСС.
Кириенко предупреди, че новият продукт ще изисква дълга подготовка.
В най-добрия случай работата ще започне след три-четири години,
посочи той.
По думите му сега работата по подготовката за новата поръчка върви активно, а "стопанските субекти работят по решаване на съществуващите въпроси, включително по изплащането на вече изпълнените работи".
"Росатом" гледа положително на плановете на България да построи нов блок на АЕЦ Козлодуй, но "това не е много икономически оправдано", отбеляза Кириенко.
Белене беше най-евтиният проект за изграждане на АЕЦ в Европа, не изискваше инвестиции от страна на България, всички останали централи струват по-скъпо, посочи ръководителят на "Росатом".
Но, по думите на Кириенко, "това е право на правителството на България и ние се отнасяме към него с пълно уважение".
Всички предпоставки сочат, че е по-изгодно изграждането на седми блок
на АЕЦ "Козлодуй", заяви пред журналисти в парламента министърът на икономиката, енергетиката и туризма Делян Добрев, цитиран от агенция "Фокус".
"Имаме регистрирана проектна компания още отпреди един месец, има създадени екипи, междуведомствени работни групи с участието на експерти от поне 5 - 6 министерства, подготвят се документите за социално-икономическите анализи.
Идеята за седми блок е да имаме хибриден проект, в който да използваме реактора за "Белене", който е вече почти готов, и да диверсифицираме проекта с различна неядрена част. Той ще бъде изграден най-вероятно от "Атомстройекспорт", допълни Добрев.
На въпрос дали ще е по-изгодно икономически изграждането на седми блок на АЕЦ "Козлодуй", Добрев каза: "Ще покажат анализите, но всички предпоставки сочат точно натам. Там имаме изградена инфраструктура, имаме съоръженията за присъединяване".
Според него условията за допълнителен блок на готовата вече площадка в АЕЦ "Козлодуй" са много по-добри, отколкото тези в Белене.
"Нямаме още конкретни разчети колко ще струва, но това ще зависи каква ще бъде неядрената част, колко ще струва тя. На този етап ние знаем само колко струва ядрената част, защото тя би струвала толкова, колкото ще струва и в "Белене", посочи Добрев.
Това не е предложение на българското правителство към руската компания, не е допълнително споразумение, а по-скоро един от обсъжданите варианти при срещите в Русия, подчерта той.
В Москва обсъждахме дали преместването на реактора
от "Белене" в " Козлодуй" е технически възможно - отговорът е "да", разясни още Делян Добрев.
Ние не правим заложник на проекта НЕК или АЕЦ"Козлодуй", допълни министърът, а създаваме проектна компания, която сама ще носи отговорност.
Тя е с първоначален регистриран капитал и от това доколко добре се структурира проектът зависело и доколко е реализируем той. В рамките на една година очакваме да имаме всички необходими анализи, отбеляза Добрев.
По думите му инвеститорът трябва да знае, че площадката е лицензирана, и да има сигурност.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!