Искът на Русия за АЕЦ "Белене" може да доведе до фалит българската Национална електрическа компания (НЕК), твърди източник от руския атомен отрасъл, цитиран от РИА Новости.
Българското правителство е знаело отпреди за възможно възникване на подобен проблем, казва още източникът.
Ако НЕК не спечели делото и не успее да плати дълга си, "Росатом" е готов в замяна да приеме нейните активи, посочва източникът във връзка с иска на "Атомстройекспорт" от 1 милиард евро пред арбитражния съд в Париж.
"Размерът на иска е толкова голям, аргументите на Русия са толкова сериозни, че съдебният процес може в крайна сметка да доведе до банкрут на НЕК.
Това не е най-добрият вариант, но за съжаление той е реален. Ако НЕК загуби и не е в състояние да плати, "Росатом" е готов да получи активи вместо пари", заявява източникът.
По думите на източника последните изказвания от българска страна показват, че "България реагира предимно на публикации в пресата, а не на реалната ситуация".
По-рано стана ясно, че
Русия няма да предостави на американската компания "Уестингхаус" информация за руското оборудване,
технологията за изработването и техническата и икономическа оценка (ТЕО) за строителството на "хибридния енергоблок" на площадката на АЕЦ "Козлодуй".
Това съобщил за nuclear.ru отново анонимен източник от руския атомен отрасъл, близък до преговорите.
България разчиташе за бързо вземане на решение за строителството на 7-ми реактор на АЕЦ "Козлодуй", където да се използва готовото или почти готовото оборудване за прекратения проект АЕЦ "Белене".
Това се оказва невъзможно, отчитайки изискванията на ЕС, твърди анонимният източник.
Въпреки това руската страна вече потвърди, че е готова да пренасочи оборудването към АЕЦ "Козлодуй" и дори да го остави за съхраняване.
Но в такъв случай ще бъде необходимо то да се консервира, а за тази цел ще трябва да се сключи и плати договор за консервация.
На България й беше предложено разсрочване на плащанията за оборудването и за неговата консервация в течение на 2-3 години при правителствена гаранция. Но през последните 4-5 месеца по този въпрос нямаше никакво развитие, а през август беше съобщено за договора с "Уестингхаус" за подготовката на техническата и икономическата оценка "само за 900 000 евро".
За руската страна "това е пълна профанация", подчертава източникът на nuclear.ru.
Той заявил, че компанията "Уестингхаус", която е "пряк конкурент" на "Росатом", няма да получи нито един документ, засягащ руската технология и оборудване.
Преди пет дни зам.-ръководителят на "Росатом" Кирил Комаров каза, че е възможно да се използва реакторът, който е бил изготвен за АЕЦ "Белене", за планираното изграждане на новия блок на АЕЦ "Козлодуй".
"Подаването на иск срещу българската компания НЕК не означава, че реакторът не може да бъде използван за "Козлодуй", заяви Комаров, като добави, че оборудването за АЕЦ "Белене" е годно за поставяне в АЕЦ "Козлодуй" при наличието на подходящ проект.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!