П реди два дни Националната електрическа компания (НЕК) е представила нови доказателства и обстоятелства за изясняване на ситуацията с неплатените суми от страна на трите електроразпределителни дружества.
Това съобщи председателят на ДКЕВР Боян Боев при откриването на заседанието за разглеждане на процедурите за отнемане на лицензиите на "ЧЕЗ Еектро България", "ЕВН България Електроснабдяване" и "Енерго-Про Продажби".
По думите му новите документи налагат свикване на още едно открито заседание след днешното.
Считаме, че е нужно още време на дружествата да се запознаят с новите доказателства и, ако трябва, да предоставят насрещни доказателства, каза Боев. Tой помоли да бъде раздаден диск с информацията от НЕК на представителите на трите електроразпределителни дружества.
Предвид новите факти ще проведем още едно открито заседание на 28 април 2014 г., за да обсъдим допълнителните обстоятелства, каза Боев.
На откритото заседание в ДКЕВР днес присъстват посланиците на Австрия, Чехия и Испания, както и търговски аташета от различни посолства.
Представителите на трите дружества заявиха, че няма законово основание за отнемане на лицензиите им и поискаха от ДКЕВР процедурите да бъдат прекратени
Представителите на трите дружества ЧЕЗ, "Енерго-Про" и ЕВН заявиха, че спазват законодателството на страната.
Не приемаме да бъдем упреквани за ситуацията в електроенергийния пазар на България, за недостига на средства в НЕК или пък за евентуално бъдещо увеличаване на цените на електроенергията заради този дефицит, заяви Йорг Золфелнер, председател на управителния съвет на "ЕВН България".
Той посочи, че дефицитът е в резултат на дългосрочната държавна политика за насърчаване на зелената енергия и в липсата на адекватни мерки от страна на ДКЕВР да предложи законов механизъм за компенсиране на разходите за тази енергия. За периода от 1 юли 2012 г. до 31 юли 2013 г. дефицитът за ЕВН е в размер на 248,6 млн. лв. , каза Золфелнер.
Позицията на ДКЕВР да се дистанцира от проблема и да стовари цялата тежест върху крайните електроснабдителни дружества е непродуктивна,
добави той. Сегашната криза може да бъде преодоляна единствено, ако ДКЕВР създаде справедлив механизъм, както препоръча и Световната банка в своя доклад от май 2013 г. , добави Золфелнер.
Той предупреди, че откритата процедура може да предизвика непредвидими последици с оглед на неясната законова рамка.
Юристът от ЕВН Илина Стефанова отбеляза, че отнемането на лицензията е най-сериозният акт, който може държавата да предприеме и че в закона са разписани подробно случаите, когато това е допустимо. По думите й
в никоя от цитираните норми на закона при започване на процедура за отнемане на лицензията не се посочва какво е конкретното нарушение на дружеството.
Юристът посочи още, че не може за едно и също нарушение да се прилага и наказателна санкция от 1 млн. лв. и в същото време да се започва процедура по отнемане на лицензията.
Кремена Стоянова, директор на "ЧЕЗ Електро България", заяви, че липсват основания за отнемане на лицензията, защото дружеството спазва законодателството на страната. Решението за откриване на процедура бе взето въз основа на издаден акт за установяване на административно нарушение, което се обжалва пред Софийския районен съд и съответно все още не е влязло в сила, посочи Стоянова.
Между "ЧЕЗ Електро" и НЕК съществуват търговски отношения, които са взаимосвързани, добави тя и цитира сумите, които пък НЕК дължи на "ЧЕЗ Електро". За януари 2014 г .те са 14 114 908 лв. по фактура за изкупена енергия от ВЕИ, отделно 24 561 164 лв. са дължими за закупена енергия от ВЕИ за периода 5 юли 2013 г. - 31 юли 2013 г. като тази сума е потвърдена и в данъчен документ при извършена ревизия на НАП, каза Стоянова.
Още 36 463 221 лв. пък подлежат на връщане от НЕК въз основа на отпадане на спорната методика, добави тя. Насрещните вземания от страна на НЕК са в размер на 75 386 816 лв.
Дружеството е извършило плащане по фактура към НЕК в размер на 35 337 758 лв., но въпреки това НЕК твърди пълна липса на плащане,
и това е в основата на издаване на акта за административно нарушение и на започване на процедурата по отнемане на лицензията, аргументира се още Стоянова. Тя съобщи, че ЧЕЗ е предложила на НЕК договорът за спогодба, който предвижда намиране на диалогично и компромисно решение, но все още не е постигнато съгласие по текстовете на спогодбата.
Стефан Абаджиев, управител на "Енерго-Про Варна", заяви че снабдителното дружество спазва закона и се ръководи от обществения интерес. Ако не бяхме извършили прихващане на суми към НЕК в края на декември 2013 г., в началото на януари нашето дружество рискуваше да изпадне в тежка финансова ситуация, с което да застрашим доставката на енергия, каза Абаджиев.
Екатерина Истаткова, изпълнителен директор на НЕК, заяви, че предмет на жалбата на НЕК, изпратена на ДКЕВР, е заради задържане на дължими суми от страна на трите ЕРП.
Претенциите на дружествата са неоснователни, тъй като компенсирането на вземания за изкупената зелена енергия е уредено в специални текстове на Закона за енергетиката. Истаткова посочи още, че дружеството ЕВН е извършвало прихващания на суми и в период, в който още методиката от юли 2012 г. не е била отменена.
ДКЕВР откри процедурата по лишаването на крайните снабдители от лицензия на 19 март, след като им беше дала три дни да платят на НЕК прихванати или задържани суми на обща стойност 318 млн. лв., припомня БГНЕС. Към момента тази сума е нараснала до 348 млн. лв. по данни на регулатора.
От ДКЕВР вече обявиха, че по тяхно мнение прихващанията са незаконни, както и че с тях се блокира дейността на НЕК и се застрашава сигурността на доставките.
В същото време дружествата имат вземания от НЕК за зелена енергия.
Пред енергийната комисия в парламента дружествата заявиха, че са изправени пред огромни финансови трудности заради недовзетите от НЕК пари. От ЧЕЗ дори обявиха, че ако не са задържали от парите в собствената си хазна, е било възможно да изпаднат в несъстоятелност.
Преди няколко дни от Европейската комисия изпратиха писмо, в което се изразява загриженост от случващото се. Според Брюксел спорът между електроразпределителните дружества и НЕК трябва да се уреди в търговски съд, а не от държавния енергиен регулатор.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!