Рецесията в 16-те страни, използващи единната европейска валута, леко е отслабнала през юни благодарение на подобрилите се условия в ключовия промишлен сектор.
Това показва един от най-внимателно следените показатели за конюнктурата, чиято стойност за юни бе публикувана днес, предаде Асошиейтед прес.
Индексът на мениджърите по доставките, който се възприема от пазара като индикатор за здравето на икономиката, през юни се е повишил до 42,4 пункта за сектора на промишлеността спрямо 40,7 пункта през май, сочат данни на европейската компания за финансова информация Маркит (Markit).
Подобрението сочи, че свиването в сектора е намаляло през месеца.
Всеки резултат под 50 пункта обаче означава свиване, а колкото по-близо е до прага от 50 пункта, толкова по-малък е производственият спад.
По-високият резултат в промишлеността контрастира с данните за сектора на услугите, където индексът на мениджърите по доставките се е понижил до 44,5 пункта през юни в сравнение с 44,8 пункта през май.
Това отново е под прага от 50 пункта между свиването и растежа и е под прогнозата на анализаторите, които очакваха покачване на показателя до 45,8 пункта, отбелязва Ройтерс.
Комбинираният индекс, обединяващ предишните два, се е повишил умерено до 44,4 пункта за юни спрямо 44 за май.
Резултатът за юни е най-високият от септември миналата година, когато най-тежката фаза от финансовата криза започна след краха на американската инвестиционна банка Леман Брадърс.
Маркит отбелязва, че отчетените данните все още са признак за свиване на икономиката с 0,5 до 0,6% през второто тримесечие, и че растеж може да не бъде отчетен до последните три месеца на годината, информира Ройтерс.
Междувременно, източници от Европейската централна банка (ЕЦБ) алармираха, че
Излишната ликвидност заплашва ценовата стабилност в еврозоната
Европейската централна банка трябва да бъде готова да абсорбира излишната ликвидност след възстановяването на икономиката, заяви директорът на Банката на Франция и член на борда на ЕЦБ Кристиан Нуайе.
Той отбеляза, че кредитната и парична политика трябва да бъде по-малко строга, но без да се поставя под заплаха ценовата стабилност в еврозоната.
Икономиката може да се стабилизира до края на годината.
Ние трябва да харчим повече днес, но да съкратим дефицита утре, а това означава по-нататъшно преструктуриране, включително намаляване на броя на държавните служители и реформиране на здравната система, което ще помогне за се върне равновесието на държавните финанси, заяви директорът на френската ЦБ, цитиран от агенция "Блумбърг".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!