Римската прокуратура разследва президента на Института по религиозните дела (ИРД), известен повече като "Банката на Ватикана" - Еторе Готи Тедески, за нарушаване на закон срещу прането на пари.
Разследван е и друг висш служител на банката, а от нея са иззети 23 млн. евро, съобщи АФП, като цитира италианската агенция АНСА.
Двамата са заподозрени, че са нарушили клауза на италиански закон срещу прането на пари от 2007 г., който изисква да бъдат описвани извършителят, целта и естеството на всяка финансова операция. Следователно те
не са заподозрени в пране на пари по
същество, а в премълчаване на самоличността
на извършители
на финансови операции.
С превантивна цел финансовата полиция е иззела 23 млн. евро на ИРД, депозирани в друга банка.
Вестник "Република" писа през юни, че банката на Ватикана е заподозряна в изпиране на пари и че Римската прокуратура разследва случая.
ИРД, който управлява парите на католическите религиозни ордени и асоциации, е структура, която се ползва с екстериториалността на папската държава и следователно
не е длъжна да спазва
законите, регулиращи дейността на
италианските финансови институции,
отбелязва АФП.
Според "Република" правосъдието установило, че банката управлява сметки в италиански финансови институции без име на титуляра, носещи само инициала ИРД. В една от тези сметки, открита през 2002 г., за две години преминали 180 млн. евро, добавя "Република".
"Хипотезата на следователите е, че лица с фискален адрес в Италия използват ИРД като параван, за да прикриват данъчни измами или укриване на доходи, добавя италианският вестник.
Ватиканът изразява недоумение и учудване
от инициативата на Римската прокуратура, се казва в комюнике на канцеларията на държавния секретар на Ватикана Паоло Чиприани.
Имаме пълно доверие към президента и генерален директор на ИРД Еторе Готи Тедески, продължава съобщението.
Преди около година президент на ИРД стана Еторе Готи Тедески, представител в Италия на испанската група "Сантандер" (Santander.com). Тедески, специалист по финансова етика, бе избран, за да сложи в ред сметките на ИРД, отбелязва АФП.
През 1981-1982 г.
банката на Ватикана бе по първите
страници на вестниците като главен
акционер на най-голямата италианска
частна банка "Амброзиано", която
обяви банкрут с цел измама, добавя
Ройтерс.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!