Европейският съюз започва разследване срещу една от най-крупните инвестиционни банки в САЩ "Голдман Сакс" (GoldmanSachs.com) по подозрение, че е помагала на Гърция да занижи данните за размера на бюджетния си дефицит, заяви европейският комисар за икономическите и валутните въпроси Оли Рен.
Проверката ще бъде "дълбока и подробна", посочи Оли Рен след неофициалната среща на министрите на финансите от ЕС (ЕКОФИН) в Мадрид. Разследването в началния етап ще се води от ЕКОФИН и Евростат.
През февруари стана известно, че "Голдман Сакс" е помагала чрез финансови операции за обмен на активи на предишното гръцко правителство да занижи размера на бюджетния дефицит, което е позволило на Атина да привлича нови кредити.
След идването на власт на правителството на Георгиос Папандреу обаче беше направена задълбочена ревизия на държавния бюджет и на ръководството на ЕС беше предадена съответната информация за действията на "Голдман Сакс".
"Правителството на Гърция много добре сътрудничи с органите на ЕС по този въпрос", изтъкна Оли Рен.
Представител на "Голдман Сакс" отказа да коментира тази ситуация.
Преди ден Федералната комисия по ценни
книжа и стокови борси в САЩ
предяви обвинения на банката във финансови машинации.
Според комисията машинациите са нанесли ущърб на инвеститорите за над 1 млрд. долара.
Вследствие обвиненията акциите на банката вчера паднаха с на 12%.
Сривът повлече надолу и основните американски индекси: Дау Джонс загуби 1,19% от стойността си (132,25 пункта), S&P500 - 1,75% (21,17 пункта), а Насдак - 1,52% (38,19 пункта).
Обвинения са повдигнати и персонално срещу вицепрезидента на "Голдман Сакс" - Фабрис Туре, действал в комбина с хедж-фонда "Полсън енд компъни" (Paulson and Сompany).
Схемата е била проста, но ефективна - на инвеститорите е била предоставяна невярна информация за високорискови ипотечни книжа, като техните "програмирани" загуби автоматично са се превръщали в печалба за банкерите и брокерите.
Още през 2008 г. американските власти се заинтересуваха дали и до каква степен крупни инвестиционни банки като "Голдман Сакс", "Морган Стенли", "Мерил Линч" са били замесени в избухването на ипотечната криза в страната.
Тъкмо ипотечната и международната финансова криза, за която банкерите от Уолстрийт имат най-голяма роля, доведе до необходимостта от провеждане на финансова реформа в САЩ.
Целта на реформата е да бъдат затегнати финансовите правила, като отсега нататък Уолстрийт да бъде контролиран от държавата в много по-висока степен отколкото досега.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!