Прокуратурата на Рим подозира, че няколко лица са използвали Института за религиозни дела (IOR), известен повече като "Банката на Ватикана", за укриване на данъци, пране на пари и други измамнически операции, съобщава руският информационен портал К2Капитал, позовавайки се на информационните агенции.
Властите подозират, че в подобни схеми са замесени и банките "Интеса Санпаоло" (Intesa Sanpaolo) и "Уникредит" (Unicredit).
Прокуратурата се е заинтересувала от дейността на банката на Ватикана, след като получила данни за операции по една от откритите в нея сметки от 180 млн. евро. Много преводи били анонимни, а това нарушава италианския закон за борбата срещу прането на пари.
Дори да бъде доказана вина на служители на ватиканската банка, вероятността те да бъдат подведени под отговорност е съмнителна.
Причината е, че шефовете на "Банката на Ватикана" по традиция заемат и официални длъжности в града държава, които им гарантират дипломатически имунитет.
През 80-те години "Банката на Ватикана" бе разтърсена от шумен политически и финансов скандал, свързан с фалита на друга банка - "Амброзиано" (Ambrosiano), в която "Банката на Ватикана" беше основен акционер.
"Амброзиано" бе обвинена в пране на пари на сицилианската мафия, а президентът й бе убит в Лондон. За смъртта му подсъдим бе Пипо Кало, близък до ватиканската банка.
Тогавашният шеф на IOR също беше на крачка от обвинение, че е замесен в банкрута, но отново не се стигна до процес заради имунитета на духовниците.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!